Dlaczego warto płacić kartą Kasy Stefczyka?

Karta płatnicza czy gotówka? Jakie są nasze przyzwyczajenia? Polacy coraz częściej posiadają w swoim portfelu kartę płatniczą. Czy oznacza to, że używamy coraz mniej gotówki? Okazuje się, że nie.

10:14 31.12.2014 r.

Badania dotyczące naszych portfeli pokazują, że coraz więcej osób korzysta z kart płatniczych, ale nadal chętnie posiadamy gotówkę. Zmieniają się jednak proporcje. Jeszcze kilka lat temu nosiliśmy w portfelu znaczne kwoty pieniędzy, obecnie wolimy mieć w portfelu mniej gotówki i kartę, dzięki której płacimy za większe zakupy lub wypłacamy potrzebną ilość pieniędzy z bankomatu. Za mniejsze zakupy i niektóre usługi, takie jak np. przejazd taksówką, wolimy płacić gotówką, bo są to niewielkie kwoty. Natomiast w przypadku większych kwot chętnie używamy karty płatniczej. Za większe zakupy spożywcze, za paliwo na stacjach benzynowych, za sprzęt domowy częściej płacimy kartą niż gotówką. Analizując tę sytuację, od razu nasuwa nam się podstawowa korzyść z posiadania karty płatniczej: brak ryzyka kradzieży gotówki. Karta daje dostęp do pieniędzy wtedy, gdy ich potrzebujemy, bez potrzeby noszenia całej gotówki przy sobie. W przypadku kradzieży kartę możemy zablokować, a skradzionej gotówki nie.

Kartą płacimy coraz częściej, bo coraz więcej sklepów i firm usługowych daje nam taką możliwość. Obecnie płacimy nią w miejscach, gdzie kilka lat temu było to niemożliwe, np. u fryzjera, w restauracjach. Płacimy kartą, bo jest to po prostu wygodne. Transakcja kartą jest szybka i nie ma problemu z tym, że sprzedawca nie ma drobnych, by wydać nam resztę. Nieodzowna jest też dyskusja na temat kontroli wydatków w przypadku płacenia gotówką i w przypadku płacenia kartą. Jeszcze niedawno często słyszeliśmy, że płacenie kartą sprawia, że nie wiemy, ile wydajemy. W dzisiejszych czasach niejako nauczyliśmy się racjonalnego wydawania za pomocą karty. Do tego coraz więcej osób uważa, że dzięki płatności kartą mają większą wiedzę o wydatkach, bo mogą sprawdzić na wyciągu, kiedy, gdzie i ile wydali, a na koniec miesiąca można zrobić bilans wydatków. Polacy przekonali się do używania karty, bo dzięki niej mogą korzystać z bankomatów, których liczba w ostatnich latach znacznie wzrosła. Doceniliśmy komfort wypłacania pieniędzy, kiedy tylko chcemy, w znajdujących się niedaleko nas bankomatach.

Kasa Stefczyka oferuje od lat swoim Członkom do rachunku kartę Visa, która ma pełne funkcjonalności karty płatniczej. Kartą Kasy Stefczyka zapłacimy wszędzie tam, gdzie to możliwe, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Kartą zapłacimy nie tylko w sklepach, ale również w internecie. Transakcje dokonywane kartą są bezpieczne, gdyż każda z nich podlega autoryzacji: kodem PIN lub podpisem, a w internecie za pomocą specjalnego kodu umieszczonego na rewersie karty. Operacje kartą są chronione specjalnym ubezpieczeniem oraz ochroną ustawową. Do kwoty odpowiadającej wartości 150 euro odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje zabezpiecza ubezpieczenie, a powyżej tej kwoty występuje ustawowa ochrona. Oznacza to, że transakcje kartami Visa Kasy Stefczyka są bezpieczne niezależnie od kwoty. Posiadacze karty mogą swobodnie wypłacać pieniądze w bankomatach przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo Członkowie Kasy mają do dyspozycji sieć darmowych bankomatów w całej Polsce. Karta Visa posiada również dodatkową usługę o nazwie Visa Cash Back, dzięki której można wypłacać kartą Kasy Stefczyka pieniądze w określonych punktach handlowo-usługowych. Wystarczy, że za dokonane zakupy zapłacimy kartą i poprosimy o wypłatę dodatkowej gotówki. Jednorazowo można wypłacić kwotę 300 zł. Usługa jest całkowicie bezpłatna dla Członków Kasy Stefczyka.

W Kasie wiemy, że nie lubimy zmieniać naszych nawyków, a nieprzekonanych często trudno przekonać do nowego, dlatego Członkowie Kasy Stefczyka, którzy chcą zaznajomić się z używaniem karty płatniczej, mogą skorzystać z karty przez pierwszy rok za darmo. Nie ma opłat za wydanie karty oraz jej użytkowanie przez pierwszy rok. Każdy może się przekonać, jak dobrze mieć kartę w swoim portfelu. Jeżeli nie posiadamy jeszcze karty Visa, wystarczy udać się do najbliższej placówki Kasy Stefczyka, gdzie doradca udzieli nam informacji i dopełni wszelkich formalności. Jeżeli mamy już kartę, a nie do końca wiemy, jak ją obsługiwać, możemy poprosić doradcę o pomoc. Warto zapytać, jak używać karty, by wygodnie i bezpiecznie wykorzystywać jej zalety.

Dorota Jasińska
starszy specjalista ds. marketingu produktów