„Solidarność” członkiem Kasy Stefczyka

Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ „Solidarność” Grupy Żywiec S.A. podpisała w lutym umowę o prowadzenie rachunku przez Kasę Stefczyka. W ten sposób stała się członkiem Kasy.

10:52 04.03.2013 r.

Grupa Żywiec zatrudnia kilka tysięcy ludzi, a organizacja związkowa liczy ponad 2 tys. członków. Związek zawodowy założył w Kasie rachunek bieżący i skorzystał z oferty lokat. Umowę w imieniu związku podpisał jego przewodniczący, Andrzej Biegun.

– Nareszcie. Od dawna zabiegaliśmy o to, żeby mieć konto w SKOK-u, ale z przyczyn prawnych było to niemożliwe. Kiedy ta przeszkoda zniknęła – natychmiast uruchomiliśmy tu rachunek – mówi przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Grupy Żywiec S.A. - Jako członkowie kasy kredytowej na lokatach możemy zarobić tu lepiej niż w banku, a wiemy, że zarobić na lokatach w bankach komercyjnych wcale nie jest łatwo, ponieważ banki proponują dość niskie oprocentowanie. Analizowaliśmy , porównywaliśmy, ale Kasa Stefczyka zaproponowała nam jedną z lepszych ofert, zwłaszcza lokaty roczne są tu zdecydowanie lepsze niż w bankach. Dlatego wszystkie środki, jakie mieliśmy w bankach, jakie tylko mogliśmy mieć do dyspozycji, przelaliśmy na lokaty w Kasie Stefczyka.  
zywiec-umowa.jpg

Od lewej: Andrzej Madyda – pełnomocnik Zarządu Kasy Stefczyka, a zarazem członek Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie i Przewodniczący Oddziału Żywiec NSZZ „Solidarność”, Andrzej Biegun - przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” Grupy Żywiec S.A. oraz Janusz Tomala - kierownik placówki przy ul. Dworcowej 23 w Żywcu.

Nie tylko finanse

Jednak nie tylko atrakcyjna finansowo oferta przyciągnęła związkowców do kasy kredytowej.

– „Solidarność” jest związkiem zawodowym, który oprócz obrony interesów pracowniczych znany jest z tego, że jesteśmy patriotami – zaznacza Andrzej Biegun. – Dla nas umieszczanie naszych pieniędzy, czy to ze składek, czy tych zapracowanych, w bankach, które nie są naszymi, narodowymi – to kłóciło się z naszymi wewnętrznymi przekonaniami. To przede wszystkim pobudki patriotyczne. Wolimy trzymać pieniądze w naszych rodzimych SKOK-ach z polskim kapitałem. Może z tego tytułu jakieś miejsca pracy będą utrzymane, co nie jest dla nas bez znaczenia.

Zapisy nowej ustawy o SKOK-ach, która weszła w życie 27 października br., umożliwiają Kasom przyjęcie w poczet członków również organizacji pozarządowych, kościelnych osób prawnych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz związków. Tak więc od tego momentu członkami Kas mogą zostać m.in. parafie, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i związki zawodowe, czyli organizacje działające niezależnie od państwa, w sposób nienastawiony na zysk.

Kasa dla organizacji pozarządowych

Obecnie część placówek Kasy Stefczyka świadczy usługi dla organizacji pozarządowych na zasadzie pilotażu. Jeszcze w tym roku tego typu usługi mają świadczyć wszystkie placówki Kasy.

– Oddział Żywiec został wytypowany przez Zarząd Kasy Stefczyka jako jeden z pierwszych, który uczestniczy w pilotażu – mówi Janusz Tomala, kierownik placówki przy ul. Dworcowej 23 w Żywcu. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby sfinalizować umowę z podmiotem instytucjonalnym jakim jest Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ „Solidarność” Grupy Żywiec S.A. To pierwsza umowa podpisana w Polsce przez związek zawodowy i kasę kredytową.

Pomocą merytoryczną dotyczącą przepisów oraz dokumentów specyficznej grupy, jaką są związki zawodowe, służył Andrzej Madyda – pełnomocnik Zarządu Kasy Stefczyka, a zarazem członek Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie i Przewodniczący Oddziału Żywiec NSZZ „Solidarność”:

- Wielu kolegów związkowców od lat jednoznacznie mówiło, że trzeba korzystać z usług instytucji finansowej o polskich korzeniach, żeby nie wspierać kapitału zagranicznego, że trzeba znaleźć alternatywę dla banków.

Nie tylko Grupa „Żywiec”

Czy za przykładem związków zawodowych Grupy Żywiec pójdą inni?

– Na Podbeskidziu jesteśmy jedną z większych organizacji związkowych. Niektóre komisje zakładowe z mniejszym doświadczeniem obserwują poczynania tych większych i prawdopodobnie pójdą w nasze ślady – dodaje Andrzej Biegun. – Nie chcemy dawać obcemu kapitałowi naszych pieniędzy, nie chcemy dawać zarabiać na nas. Nie chcemy utrzymywać obcego kapitału. Wolimy wspierać nasz, narodowy.

Oprócz NSZZ „Solidarność” Grupy Żywiec z oferty Kasy Stefczyka skorzystały już między innymi: NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, NSZZ „Solidarność” Med Group Sp. z o.o., Fundacja Sanitas, Fundacja „Kocham Podlasie”, Fundacja Stefczyka, Fundacja Lux Veritatis, Fundacja Edukacji Spółdzielczej, Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych. Kolejne organizacje pozarządowe przygotowują się do wstąpienia w poczet członków Kasy Stefczyka.