Zebraliśmy na komputery dla dzieci!

Będąc w placówkach Kasy Stefczyka, na pewno zauważyliście skarbonki, do których można wrzucać datki. Fundusze uzbierane w ten sposób przez 12 miesięcy są przeznaczane na wyposażenie domów dziecka w sprzęt komputerowy i materiały edukacyjne.

13:20 25.04.2013 r.

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, które koordynuje akcję, dba nie tylko o to, aby w domach dziecka pojawił się nowoczesny sprzęt komputerowy. W wybranych placówkach organizowane są również szkolenia z zakresu finansów.

– Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej jako główny swój cel statutowy stawia sobie rozpowszechnianie wiedzy z zakresu edukacji finansowej – wyjaśnia Magdalena Nastrabasz-Janczarska ze SKEF. – Większość naszych działań dotyczy edukacji zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prowadzimy więc różne projekty edukacyjne i szkolenia, ale również zajmujemy się ważnymi akcjami charytatywnymi. Jedną z nich jest akcja „Skarbonka”.

skarbonka-30.jpg

Dzięki hojności członków Kasy Stefczyka i SKEF możliwe było kupno sprzętu komputerowego oraz matematycznych gier edukacyjnych

W tym roku sprzęt komputerowy kupiony za pieniądze, które członkowie Kasy Stefczyka i SKEF wrzucali do skarbonek, trafił do trzech domów dziecka – w Kościerzynie, Komarnie i Krakowie. Do Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kościerzynie przedstawiciele SKEF przywieźli pięć laptopów z całym potrzebnym oprogramowaniem, drukarkę wraz ze skanerem oraz matematyczne gry edukacyjne. Cały sprzęt trafi do sali komputerowej, do której mają dostęp wszyscy wychowankowie Domu Dziecka.

skarbonka-10.jpg

Przekazanie sprzętu dla Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Komarnie

Jeden laptop trafił do wyłącznego użytku wychowanka domu dziecka Adama Szulista. Jest to docenienie jego dotychczasowych osiągnięć, m.in. zajęcie trzeciego miejsca w VIII Pomorskim Konkursie Matematycznym. Adam planuje zdawać na studia informatyczne na Politechnice Gdańskiej.

– W szkole średniej mam dużo przedmiotów, które wymagają ćwiczeń na komputerze, więc bardzo mi się ten sprzęt przyda – cieszy się. – Na pewno pomoże mi w nauce i przede wszystkim w przygotowaniu się do studiów.

– Wierzę, że nasze dzieci wykorzystają sprzęt w pełni – mówi Marzena Hinca, dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kościerzynie. – Oprócz pogłębiania wiedzy dzieci na pewno wykorzystają też komputery do rozrywki, bo przecież nie samą nauką się żyje.

Program „Skarbonka” działa od wiosny 2005 r. Przez ten czas, dzięki szczodrości członków SKEF i Kasy Stefczyka, zakupiono i przekazano dary do ponad pięćdziesięciu domów dziecka.

– W tej edycji, oprócz przekazania sprzętu, odbyły się również szkolenia dla podopiecznych domów dziecka – wyjaśnia Monika Marchalewska ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. – Takie szkolenia odbyły się w Krakowie i Miękini. Ich program opiera się na założeniach jednego z naszych projektów pt. „Żyj finansowo!”. Podczas szkoleń dzieci i młodzież zapoznały się z takimi pojęciami, jak: budżet domowy, odpowiedzialne oszczędzanie oraz z pojęciami z zakresu zarządzania i przedsiębiorczości.