Fundacja Stefczyka jednym ze sponsorów IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej PATER NOSTER w Strzepczu

13:40 07.06.2018 r.

1176x48901234.jpg

2 czerwca świątynia w Strzepczu gościła uczestników IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej PATER NOSTER. Organizatorami festiwalu od samego początku są: Gminny Dom Kultury w Lini, ks. proboszcz ze Strzepcza Andrzej Kmiecik, Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Labudy w Strzepczu, Urząd Gminy w Lini, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz KGW Strzepcz.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht oraz ks. proboszcz Andrzej Kmiecik. Prowadząca festiwal Beata Felczykowska przedstawiła zebranym szacowne jury, w którym zasiedli: dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, prof. dr hab. Marek Gandecki z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz prof. dr hab. Marek Rocławski z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Sekretarzem jury był dyrektor artystyczny festiwalu, pomysłodawca przedsięwzięcia Tomasz Chyła.

Przez kilka godzin 19 chórów prezentowało wiele wspaniałych utworów o tematyce religijnej. W tym roku występy zgromadziły liczne grono słuchaczy.

O godzinie 18 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji chórzystów, organizatorów i sponsorów festiwalu, której przewodził ks. proboszcz. Wszystkie chóry na rozpoczęcie Mszy Świętej zaśpiewały „Gaude Mater Polonia”. Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii Tomasz Chyła i dyrektor GDK w Lini Jan Trofimowicz wręczyli piękne anioły licznym sponsorom i darczyńcom, wśród których znalazła się także Fundacja Stefczyka. Wkrótce przyszedł czas na odczytanie protokołu komisji i ogłoszenie wyników. Przy aplauzie publiczności i samych chórzystów wręczano kolejne nagrody:

kategoria chóry kościelne:

wyróżnienie: Chór Kameralny Duc in Altum z Gdyni, dyrygent Adam Diesner

wyróżnienie: Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią, dyrygent Mirosława Maison

III miejsce – Żeński Chór Kameralny przy parafii NSPJ w Gdyni, dyrygent Małgorzata Bednarek

II miejsce – Chór Incontro z Gdańska, dyrygent Aleksandra Zawada

I miejsce  – Schola Albertinum z Gliwic, dyrygent Szymon Szymik

 

kategoria chóry świeckie:

III miejsce – Szczeciński Chór „Słowiki”, dyrygent Grzegorz Handke

II miejsce  – Chór Kameralny CK 105 w Koszalinie, dyrygent Kamil Szafran

I miejsce  – Chór Dziewczęcy „Skowronki” z Poznania, dyrygent Alicja Szeluga

 

kategoria chóry akademickie:

III miejsce – Chór Kameralny WSJO „Canto Cantare” z Poznania, dyrygent Joanna Sykulska

II miejsce – Chór Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, dyrygent Maciej Wojciechowski

I miejsce – Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, dyrygent Mariusz Mróz

 

Ponadto komisja przyznała wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór „Pater Noster” (Puchar Rektora Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku), który otrzymała Schola Albertinum z Gliwic (dyrygent Szymon Szymik). Wyróżnienie PZChiO za najlepiej wykonany utwór z akompaniamentem powędrowało do wspomnianego już Chóru Dziewczęcego „Skowronki” z Poznania (dyrygent Alicja Szeluga). Nagrodę Wojewody Pomorskiego za propagowanie treści patriotycznych w śpiewie chóralnym wręczył dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz – otrzymał ją Chór Męski Echo im. prof. Pawła Osińskiego Spółdzielni Mieszkaniowej z Grudziądza (dyrygent Jerzy Cieślak). Wyróżnienie za świadome wykorzystanie gestu dyrygenckiego w kształtowaniu brzmienia chóru otrzymał Kamil Szafran z Chóru Kameralnego CK 105 w Koszalinie. Wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta festiwalu otrzymała Alicja Szeluga z Chóru Dziewczęcego „Skowronki”.

3 czerwca część chórów koncertowała w różnych kościołach na Wybrzeżu, m.in. w Kościerzynie, Wejherowie, Gowinie i Szemudzie. Festiwal dzięki zaangażowaniu wielu osób ponownie okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym, a uczestnicy podkreślali, że są miło zaskoczeni, że w niewielkim środowisku można przygotować i zorganizować festiwal o tak wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym.