Nagroda Człowiek Wolności 2013 tygodnika „wSieci”

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN kierujący pracami archeologicznymi na tzw. Łączce – miejscu, gdzie w anonimowych grobach grzebano ofiary komunistycznego terroru, został Człowiekiem Wolności 2013 roku.

00:00 20.01.2014 r.

Decyzją kapituły konkursu specjalne wyróżnienie otrzymali również Tomasz i Karolina Elbanowscy – za zorganizowane i przeprowadzenie akcji Ratuj Maluchy. Laureaci nagrody przyznawanej przez tygodnik „wSieci” odebrali ją podczas gali, która odbyła się 16 stycznia w Galerii Freta w Warszawie.

– Chcemy troszczyć się o Polskę i Polaków, dlatego nagradzamy ludzi, którzy służą Sprawie. To, co zrobili nasi laureaci, jest wielkim wkładem w przywracanie prawdy – mówił Jacek Karnowski, redaktor naczelny „wSieci”, wręczając statuetki.
gala-czlowiek-20.jpg

Nagrody zostały przyznane przez kapitułę konkursu złożoną z reprezentantów wszystkich redakcji pism i portali wydawanych przez spółkę Fratria: Dorotę Łosiewicz, Agnieszkę Żurek, Łukasza Adamskiego, Macieja Goniszewskiego, Jacka i Michała Karnowskich, Tomasza Przybka, Marka Pyzę, Macieja Wośko oraz Piotra Zarembę.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dziękując za nagrodę, skromnie przyznawał, że wszelkie honory należą się jego zespołowi:

– Jestem jednym z wielu, który prowadzi tę pracę. Traktujemy to jako swój obowiązek – jesteśmy wszyscy Polakami, w sposób wyjątkowy podchodzimy do osób, które o wolność walczą. Jesteśmy w państwie, gdzie bohaterowie ciągle leżą pod ziemią – już wiemy, gdzie jest ta ziemia, i mamy ten zaszczyt uczestniczyć w tych pracach.
gala-czlowiek0.jpg

Wagę pracy prof. Szwagrzyka docenił obecny na gali senator RP Grzegorz Bierecki:

– Potrzebna jest nagroda, która dostrzeże takich ludzi jak laureat dzisiejszego wyróżnienia. Dzięki pracy jego zespołu mamy dziś relikwie wolnej i niepodległej Polski. Widzieliśmy na filmie poświęconym prof. Szwagrzykowi małe trumny ze szczątkami bohaterów naszej historii, skojarzyły mi się one z relikwiami świętych i męczenników – mówił.

– Mam ogromną przyjemność rozmawiać tu z ludźmi, dla których ważne są pewne wartości, dla których istotą ich działania i motorem, który ich popycha do przodu, jest pamięć o tych osobach, które czasami składały największą ofiarę ze swojego życia, aby o te wartości walczyć – powiedział Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK.