Dziewiąta edycja Happy Bus ze wsparciem Fundacji Stefczyka

17:00 23.09.2019 r.

glowne01234567891011121314151617.jpg

Happy Bus – celem akcji jest zorganizowanie opieki połączonej z zabawą dla dzieci, które nie mogą skorzystać z wypoczynku wakacyjnego i pozostają w domu. Projekt zasadza się na pomyśle objazdu „figlobusem”, czyli autobusem przekształconym w salę zabaw na kółkach, po małych miejscowościach województwa łódzkiego i ościennych.

Start dziewiątej edycji Happy Bus był nietypowy. Naszą akcję rozpoczęliśmy w łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki. Chcieliśmy podarować radość dzieciom, które wakacje spędzały w szpitalu. Wraz z Wolontariuszami odwiedziliśmy dzieci na oddziałach, bawiąc się z nimi. Dzieci, które mogły wyjść na zewnątrz, wzięły udział w przygotowanych przez nas animacjach. Nietypowe rozpoczęcie to nie jedyna nowość w naszej akcji. W tym roku w osobne trasy wyjechały dwa autobusy przerobione na mobilne place zabaw - wiekowy  Ikarus, któremu w zeszłym roku łodzianie podarowali nowe serce oraz angielski piętrus, który sprowadziliśmy z Londynu i przerobiliśmy na figlobus.

W autobusach dzieci uczestniczące w akcji spędzały bardzo dużo czasu. Ikarus, częściowo przekształcony w miejsce zabaw klockami, sprawiał dzieciom wiele radości z budowania nowych konstrukcji. Klocki typu wafle firmy Marioinex bardzo dobrze sprawdziły się jako narzędzia pobudzania kreatywności dzieci odwiedzających nasz plac. Dzieci budowały różne budowle, dobrze się przy tym bawiąc. Drugi z autobusów - angielski piętrus, przekształcony został na tor przeszkód, gdzie dzieciaki mogły uczestniczyć w animacjach prowadzonych przez naszych wolontariuszy.

Poza autobusami na dzieci czekały kolejne atrakcje: dmuchańce, trampoliny, pokazy doświadczeń chemiczno-fizycznych, zajęcia muzyczne, rywalizacje sportowe, gry w kalambury, w klasy, w babę jagę, ganianego czy chowanego. Dzieci brały udział w konkursach z nagrodami. Organizowaliśmy zajęcia plastyczne, np. proste warsztaty origami. Odbywało się malowanie buziek, plecenie warkoczyków i wiele innych. Ostatni dzień w danej miejscowości był zwykle tematyczny - określaliśmy go jako Dzień Pirata. Tego dnia wolontariusze wcielali się w role pirackich liderów i przez kilka godzin prowadzili dla dzieci prawdziwie pirackie animacje. Zajmowali je historią o zaginionym skarbie i prowadzili dla nich magiczną przygodę, w trakcie której wspólnie odwiedzali wyobrażone wyspy, a na każdej czekały zabawy i słodkie nagrody.

Obie trasy miały po 12 przystanków. Były to następujące miejscowości:

  1. Trasa I – Stanisławów Stary, Piątek, Żychlin, Pacyna, Sanniki, Szczawin Kościelny, Lucień, Łanięta, Krośniewice, Nowe Ostrowy, Dąbrowice, Grabów.
  2. Trasa II –Zapolice, Galewice, Cieszęcin, Lubczyna , Bukowiec, Mąkoszyce, Perzów, Łęka Opatowska, Kluczbork, Kolonowskie, Bzinica Stara, Złoczew. 

Happy Bus 2019 swoim zasięgiem objął 8 500 dzieci, co jest swoistym rekordem i wskazuje na wielkie zapotrzebowanie aminowania dzieci ze środowisk wiejskich.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji Happy Bus 2019 było hasło „Dzieci mają głos”. Podczas każdego przystanku zachęcaliśmy dzieci do zabrania głosu w kilku obszarach tematycznych: marzenia, zmieniające się otoczenie społeczne, budowanie wspólnoty praw dziecka, pasje i zainteresowania. Powstał w ten sposób Letni Manifest Dzieci, ukazujący obecną rzeczywistość dzieci funkcjonujących w małych społecznościach. Manifest został złożony na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności, przedstawicieli gmin i sponsorów, którzy pojawili się na evencie kończącym projekt w Zapolicach 27 sierpnia 2019.