Kasa Stefczyka wyróżniona

Na podstawie opinii 3 milionów klientów z całej Polski ogłoszono laureatów tegorocznej edycji programu Jakość Obsługi, programu, w którym ekspertami i jurorami są sami konsumenci. Mechanizm działania programu jest bardzo prosty: klienci za pomocą portalu jakoscobsługi.pl, Facebooka bądź bezpłatnej aplikacji w telefonie mogą w każdym miejscu i o każdej porze ocenić obsługę i wyrazić opinię na temat dowolnej firmy bądź instytucji, z którą mieli kontakt. Co więcej, mogą zasięgać opinii innych klientów i na ich podstawie dokonywać własnych wyborów. Program na bieżąco analizuje zebrane opinie i co roku wyłania liderów w poszczególnych branżach.

10:00 20.12.2011 r.

Z badania wynika wyraźnie, że klienci są coraz bardziej świadomi swoich wyborów, nie dają się nabierać na lepkie hasła reklamowe i chcą mieć realny wpływ na jakość obsługi. Świadczy o tym chociażby rosnąca z roku na rok liczba zamieszczanych opinii – w 2008 roku, kiedy program wystartował, wypowiedziało się 50 tys. klientów, w tym roku – 3 miliony. Jak wygląda średnia ocena jakości w Polsce? Niestety jest dość słaba i oscyluje w granicach 47%, ale pocieszający jest fakt co roku średni poziom zadowolenia nieznacznie, ale stale rośnie. Jak wyliczyli twórcy programu, pełne, stuprocentowe zadowolenie mamy szansę osiągnąć za około 100 lat… Póki co mocno liczą na to, że magiczny poziom 50 % zostanie przekroczony już za rok. Z badania można wysnuć inne ciekawe wnioski. Na przykład najwyższym poziomem jakości obsługi może poszczycić się Szczecin, najniższym … Warszawa. Trudno powiedzieć, czy wynika to ze stanu faktycznego, czy może raczej z wygórowanych wymagań mieszkańców stolicy… Najwyżej oceniane są branże, które wiążą się z dbałością o urodę, zdrowie i wypoczynek, natomiast najwięcej cięgów zbiera transport i komunikacja.

Komu właściwie ma służyć program? Po pierwsze firmom, które jeśli są otwarte na dialog z klientami, mogą skorzystać z ich opinii i sugestii i dbać o poprawę poziomu obsługi. Po drugie – samym konsumentom, którzy dzięki programowi mają realny wpływ na jakość obsługi w Polsce. Wiarygodność badania wydaje się tym większa, że jego uczestnikami są  autentyczni konsumenci, a nie ankietowani klienci, badanie odbywa się praktycznie dzień i noc przez 365 dni w roku w ponad 2 tysiącach miejscowości w Polsce, a więc nie tylko w dużych miastach.

Tym większy to zaszczyt dla firm, które otrzymały godło Jakość Obsługi 2011, w tym dla Kasy Stefczyka, która znalazła się w tym roku po raz pierwszy w gronie laureatów kategorii „Banki, finanse”, obok BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Millennium Banku oraz MultiBanku. Odbierając nagrodę Ryszard Czerwonka [na zdj.], wiceprezes Zarządu Kasy Stefczyka, pogratulował wszystkim zwycięzcom i zapowiedział, że Kasa Stefczyka dołoży wszelkich starań, aby utrzymać godło Jakość Obsługi w kolejnych latach.