Rozpinamy żagle nad kaszubskimi łodziami

Fundacja Stefczyka konsekwentnie wspiera podtrzymywanie tradycji narodowych. Jedną z nich jest wyjątkowe święto kaszubskiego rybołówstwa. Już po raz 37. w Chałupach odbyły się „Kaszubskie Łodzie pod Żaglami”.

06:55 23.07.2015 r.

„Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama” to wyścigi pomeranek – unikalnych żaglowych łodzi, których przez pokolenia Kaszubi znad Zatoki Puckiej używali do połowów. Teraz zostało ich kilkadziesiąt i na co dzień nie wypływają już po rybę. W sezonie często wożą turystów. Jednak każdego lata ich właściciele z dumą stawiają się do letnich regat i do czerwcowej morskiej pielgrzymki Kaszubów. Ta niezwykła pielgrzymka odbywa się nieprzerwanie od 1981 r. W odpust świętych apostołów Piotra i Pawła, czyli około 29 czerwca, na Zatokę Pucką wypływają dziesiątki udekorowanych łodzi i kutrów.

Około miesiąca po morskiej pielgrzymce szyprowie przygotowują w Chałupach swoje pomeranki do regat. Towarzyszą im też łodzie pychowe, czyli poruszane kijem, którym sternik odpycha swą łódź od dna.
pomeranki-fot-starostwo-powiatowe-w-pucku.jpg

fot. Starostwo Powiatowe w Pucku

W niedzielę, 19 lipca 2015 r., jak w poprzednich latach, imprezę poprzedziło nabożeństwo w miejscowym kościele pw. św. Anny. Po mszy uczestnicy zawodów ze świątyni przeszli na plac przy ul. Kaperskiej. Regaty wystartowały z pobliskiej przystani.

Po raz pierwszy do wyścigu stanęła nowa pomeranka z Pucka – Pucczanka. W tym roku, z powodu deszczowej i wietrznej pogody, odbyły się regaty tylko łodzi żaglowych. Pomiędzy dzielnymi rybackimi łodziami przemykali najodważniejsi windsurferzy z licznych na Półwyspie Helskim ośrodków sportowych. Współzawodnictwo kaszubskich łodzi żaglowych w tym roku wygrała załoga marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, którego rodzina od pokoleń mieszka w Jastarni. Debiutująca w zawodach Pucczanka była trzecia.
kaszubki-fot-starostwo-powiatowe-w-pucku.jpg

fot. Starostwo Powiatowe w Pucku

Regatom towarzyszył tradycyjny jarmark, w którym wzięli udział m.in.twórcy ludowi ze swoimi wyrobami: tabakierami, charakterystycznymi haftami czy miniaturami kutrów. Na scenie po zakończeniu zawodów wystąpiły kaszubskie zespoły ludowe.