Królewskie śpiewanie

III Festiwal Tykocin „Królewskie śpiewanie" już za nami. Przez trzy dni znakomici artyści zabierali po kilkaset osób w muzyczną podróż. 1 sierpnia oddano hołd pamięci bohaterów powstania warszawskiego. Wydarzenie wsparła Fundacja Stefczyka.

14:55 03.08.2015 r.

„Urok tego miasta i jego wyjątkowa historia sprawiły, iż w 2013 r. radiowe ścieżki przyprowadziły nas właśnie tutaj – do Tykocina. Radio Nadzieja od zawsze towarzyszy swoim słuchaczom, zarówno w czasie wytężonej pracy, jak i odpoczynku. I jak na porządną rozgłośnię przystało, zapragnęliśmy zaprosić Państwa do wspólnego wypoczynku… w dobrym nastroju” – tak o początkach festiwalu opowiada jego organizator, Radio Nadzieja.

Współorganizatorami są Alumnat. Restauracja i Noclegi oraz parafia w Tykocinie. Koncerty odbywały się na dziedzińcu Alumnatu, dawnego XVII-wiecznego przytułku i szpitala dla żołnierzy weteranów. Warto wiedzieć, że to trzeci tego typu obiekt w Polsce (po alumnatach w Warszawie i Trechtymirowie), ale jedyny zachowany do dzisiejszych czasów. Zalicza się do najstarszych w Europie.

Cykl festiwalowych koncertów rozpoczął „Taki piękny wieczór”. Wystąpiła Joanna Cortes (sopran) oraz Witold Matulka (tenor) przy akompaniamencie Mariusza Rutkowskiego (fortepian) i Adama Szydłowskiego (klarnet). Publiczność nie tylko słuchała, ale również wspólnie śpiewała znane utwory operowe i operetkowe.

koncert11.jpg

Wieczór zakończyła skrzypaczka Marta Nanowska, która zagrała muzykę filmową i musicalową. Tytuł koncertu: „Broadway, Hollywood, Buenos Aires”.

1 sierpnia, dokładnie o godzinie „W”, rozległy się syreny przypominające o tragicznych wydarzeniach z 1944 r. Joanna Cortes, Witold Matulka, Mariusz Rutkowski i Adam Szydłowski w swoim programie oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego. Publiczność wspólnie z artystami zaśpiewała m.in. Warszawskie dzieci – zgromadzeni wcześniej otrzymali teksty powstańczych piosenek. Bardzo wyczekiwany był wieczorny koncert Edyty Krzemień i Damiana Aleksandra, artystów znanych m.in. z Teatru Muzycznego Roma. Kolejnych bisów po „Wieczorze z musicalem” domagała się 500-osobowa publiczność.
festyn8.jpg

Ostatniego dnia festiwalu pierwszy koncert odbył się w późnobarokowym kościele parafialnym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Chór Magnificat i Festiwalowy Zespół Instrumentalny Per Musicam ad Deum, pod kierownictwem Piotra Gawrońskiego wraz z solistkami: Anną Podgórską i Antoniną Witajewską, najpierw wykonali liturgiczną oprawę Mszy św., a potem zgromadzeni wysłuchali Glorii A. Vivaldiego. W ostatnim festiwalowym koncercie (na powrót na dziedzińcu Alumnatu), zatytułowanym Gitarowe ścieżki, wystąpili Przemysław Kamiński i Cezary Borusiewicz. Utwory związane z muzyką pop zaśpiewała młoda, zdolna wokalistka Aleksandra Śledziewska.

Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny – również dzięki Fundacji Stefczyka.