Mądrze pożyczaj

Współczesny świat pełen jest pokus w postaci produktów zwiększających komfort naszego życia. Przeciętny polski konsument może pozwolić sobie na zakup samochodu, sprzętu elektronicznego czy wycieczki zagranicznej. Nawet jeżeli nie stać go na wymarzony zakup, zawsze może potrzebne pieniądze pożyczyć.

16:44 09.04.2014 r.

Nie ma nic złego w zaciąganiu pożyczek, kredytów czy też w zakupie towarów na raty, należy jednak robić to świadomie i odpowiedzialnie. Każda decyzja o zaciągnięciu zobowiązania finansowego powinna być dobrze przemyślana, a jego wysokość powinna być dostosowana do naszych możliwości finansowych. Nie sztuką jest pożyczyć, ale oddać dług wraz z odsetkami, nie nadwyrężając znacznie budżetu domowego.
swiadomy-madrze-pozyczaj1.jpg

Decyzję o zaciągnięciu zobowiązania w instytucji finansowej należy poprzedzić analizą naszej sytuacji finansowej. Krótko mówiąc, należy sprawdzić, czy stać nas na kredyt! Musimy zastanowić się, czy zaciągnięty dług będziemy w stanie spłacić. Przed podjęciem decyzji powinniśmy mieć pewność, że potrafimy kontrolować wpływy i wydatki w naszym budżecie domowym. Istotne jest, aby prowadzenie budżetu domowego stało się naszym nawykiem. Ma to znaczenie nie tylko w odniesieniu do decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, ale również w naszym codziennym życiu. Bieżąca kontrola wpływów i wydatków pozwoli na podejmowanie bardziej świadomych i odpowiedzialnych decyzji konsumenckich. W praktyce oznacza to, że powinniśmy brać pod uwagę również naszą przyszłą kondycję finansową, tzn. spróbować przewidzieć, czy w przyszłości nasza sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych zdarzeń losowych, jak choroba czy utrata pracy, ale powinniśmy być wyczuleni na pewne sygnały, które mogą świadczyć o prawdopodobieństwie pogorszenia naszej sytuacji materialnej czy życiowej.

Kolejnym krokiem w podjęciu decyzji o zaciągnięciu zobowiązania powinna być dogłębna analiza ofert instytucji finansowych. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, jakiego rodzaju pożyczkę zaciągamy, znać jej koszt i przepisy prawne, które ją regulują. Porównując oferty, nie powinniśmy sugerować się oprocentowaniem podanym na plakatach czy ulotkach reklamowych, gdyż jest to zazwyczaj oprocentowanie nominalne. Znacznie bardziej wiarygodnym miernikiem jest oprocentowanie rzeczywiste, które obejmuje oprocentowanie nominalne, prowizje i opłaty. Musimy również pamiętać, iż niektóre produkty finansowe są ubezpieczone, co również podnosi koszt kredytu lub pożyczki. Wszystkie wymienione elementy składają się na całkowity koszt kredytu, który z punktu widzenia kredytobiorcy jest najważniejszy. W razie wątpliwości lub trudności w analizie ofert możemy zwrócić się do profesjonalnych doradców finansowych. Znajdziemy ich w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego, działających przy Stowarzyszeniu Krzewienia Edukacji Finansowej. Ich pracownicy udzielą nam bezpłatnych, poufnych porad prawno-konsumenckich i pomogą podjąć słuszną decyzję.
swiadomy-madrze-pozyczaj.jpg

Praktyka wskazuje, że im mniej przemyślana i mniej świadoma decyzja o zaciągnięciu zobowiązania, tym poważniejsze konsekwencje w przyszłości. Brak analizy swojej bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej może doprowadzić do tzw. spirali zadłużenia. Oznacza to, że zaciągamy kolejne zobowiązania w celu uregulowania już istniejących. W skrajnych przypadkach prowadzi to do wykluczenia społecznego i życia „za minimum”. Zjawisko nadmiernego zadłużenia jest niestety coraz częściej spotykane w polskiej rzeczywistości.

Pamiętajmy, że decyzja o zaciągnięciu zobowiązania ma znaczący wpływ na nasze życie, więc podejmujmy ją świadomie i odpowiedzialnie.