Placówki i Bankomaty Zaloguj się ZŁÓŻ WNIOSEK

Jak uchronić swoje oszczędności przed przestępcami?

Wyłudzenia „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na inkasenta” są realnym zagrożeniem.

15:40 16.09.2020 r.

14234-STEFCZYK-Legendalokata-2020-aktualnosc-wwwPSv22

Poznaj kilka zasad, dzięki którym uchronisz swoje oszczędności przed przestępcami:

  1. Telefoniczną prośbę o pożyczenie lub wpłacenie na konto pieniędzy potraktuj jako możliwą próbę wyłudzenia i natychmiast poinformuj o tym kogoś z bliskich lub zadzwoń pod numer 112.
  2. Przestępcy manipulują, wymuszają podejmowanie decyzji pod presją czasu, często zdobywają zaufanie, podając się za policjanta, urzędnika czy członka rodziny, oferują możliwość „szybkiego zysku”, podkreślają konieczność współpracy.
  3. Nigdy nie przekazuj obcemu swoich pieniędzy, danych, kart płatniczych, dostępów do bankowości elektronicznej. Mogą zostać wykorzystane do oszustw!
  4. Nigdy na telefonie i komputerze, na których korzystasz z bankowości elektronicznej, nie instaluj nieznanych aplikacji, nie wchodź w przesłane linki. Możesz w ten sposób zainstalować program, który prześle do oszustów dane uwierzytelniające.
  5. Policja i inne organy ścigania w trakcie działań operacyjnych nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy przelewu.
  6. Pracownicy instytucji finansowych nigdy nie proszą o podanie numerów PIN czy haseł przez telefon. Jeśli ujawnisz swój login i hasło do bankowości elektronicznej, zablokuj dostęp pod numerami telefonów TELE-KASA: 801 800 100 lub (58) 782 95 00. (Koszt połączenia wg taryfy operatora)
  7. Zgubione lub skradzione karty zastrzeż pod numerami telefonów: 801 800 805 lub (58) 511 20 70. (Koszt połączenia wg. taryfy operatora)
  8. Nie trzymaj oszczędności w domu! Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego lub lokaty, oprocentowanie stałe nawet do 2% w skali roku na lokacie terminowej na 60 miesięcy. (Konto oznacza rachunek płatniczy)
Serwisy Partnerskie:
Stefczyk.tv Stefczyk.info CzasNaFinanse.pl wPolityce.pl