Biuro Informacji Kredytowej (BIK): Co to jest i jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to największa w Polsce baza informacji o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach. W artykule wyjaśnimy, jakie informacje gromadzi. Podpowiemy także, czym jest historia kredytowa BIK, jak ją sprawdzić i w jaki sposób wpływa na decyzję o przyznaniu kredytu lub pożyczki.

 


Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym jest BIK;
  • jakie dane znajdują się w bazach BIK;
  • czym jest raport BIK i jakie ma znaczenie dla Twojej historii kredytowej;
  • jak zdobyć darmowy raport BIK;
  • w jakich okolicznościach warto pobrać raport BIK.

 

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Działa ono na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Wbrew obiegowej opinii BIK nie jest kolejnym rejestrem dłużników. Gromadzi on bowiem i przetwarza zarówno informacje o opóźnieniach w spłacie kredytów i pożyczek, jak i te o terminowo spłacanych zobowiązaniach. W rejestrach BIK znajdują się więc zarówno negatywne, jak i pozytywne dane.

Skąd BIK bierze informacje?

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem banki SKOK-i oraz współpracujące z BIK-iem instytucje pozabankowe mają obowiązek przekazywania do rejestru danych dotyczących zaciąganych zobowiązań – od momentu udzielenia finansowania aż do całkowitej spłaty. Kredytodawcy przekazują do rejestru informacje o terminowo spłacanych ratach oraz o opóźnieniach. BIK aktualizuje informacje w terminie nie dłuższym niż 7 dni od momentu, kiedy całkowicie spłaciłeś kredyt, zobowiązanie wygasło, nastąpiła korekta kwoty (np. na skutek nadpłaty) czy wziąłeś nową pożyczkę. Dane te są podstawą do budowania historii kredytowej, która istotnie wpływa na decyzję o przyznaniu kredytu lub pożyczki.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to wszystkie dane dotyczące konkretnej osoby zgromadzone przez BIK. Co ważne, BIK przechowuje informacje nie tylko o aktualnie spłacanych zobowiązaniach, ale także tych, które zostały już spłacone. Jeśli nie spłacałeś zobowiązania w terminie, BIK może przetwarzać dane na ich temat (także bez Twojej zgody) nawet przez 5 lat. Aby było to możliwe, niezbędne jest spełnienie 2 warunków:

  • opóźnienie w spłacie zobowiązania było dłuższe niż 60 dni;
  • minęło 30 dni od daty, kiedy kredytodawca poinformował Cię o zamiarze przetwarzania danych dotyczących „opóźnionego” kredytu i w tym czasie nie dokonałeś spłaty zaległych kwot.


Historia kredytowa – cenne źródło wiedzy dla instytucji finansowych

Gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej informacje to cenne źródło informacji dla instytucji finansowych udzielających kredytów i pożyczek. Analizując historię kredytową wnioskującego, mogą one bowiem precyzyjnie ocenić wiarygodność kredytową wnioskującego, a co za tym idzie ryzyko towarzyszące udzieleniu finansowania. Jeśli w przeszłości klient A regularnie zalegał ze spłatą rat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie spłacał pożyczki w terminie także teraz. Zdecydowanie większe szanse na pozytywną decyzję kredytową będzie miał więc klient B, który rzetelnie regulował raty, a kilkudniowe opóźnienia zdarzały mu się sporadycznie.

Czym jest raport BIK i jakie informacje zawiera?

Raport BIK to dokument obrazujący stan Twoich aktualnych i spłaconych zobowiązań kredytowo-pożyczkowych. Jakie informacje zawiera Raport BIK?

Raport BIK zawiera:

  • Twoje dane osobowe;
  • szczegóły dotyczące zaciągniętych zobowiązań – data udzielenia, rodzaj kredytu, waluta, liczba i wysokość rat;
  • informacje o spłacie aktualnie posiadanych zobowiązań oraz tych już spłaconych (zamkniętych);
  • ocenę punktową BIK (tzw. scoring BIK) wraz z dokładnym wyjaśnieniem, co wpływa na liczbę uzyskanych punktów. Podstawą wyliczenia scoringu jest historia kredytowa w bankach. Stanowi on prognozę tego, czy w przyszłości będziesz spłacać swoje kredyty w terminie i ma kluczowe znaczenie w procesie badania zdolności kredytowej. Im wyższy punktowy wskaźnik BIK, tym lepiej;
  • informację o liczbie zapytań kredytowych w BIK.

To jednak nie wszystko. Raport BIK obejmuje dane o długach wpisanych do Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor oraz o uregulowanych płatnościach zarejestrowanych w bazie BIG InfoMonitor. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor jest bowiem częścią Grupy BIK.

Raport BIK to Twoja pełna i szczegółowa historia kredytowa.

Jak sprawdzić raport BIK?

Planujesz wnioskować o kredyt? Chcesz wiedzieć, jak widzi Cię kredytodawca? Sprawdź swoją historię kredytową w BIK-u. Jak sprawdzić swój BIK? Wygeneruj Raport BIK na swój temat. Jak zamówić raport BIK? Zrobisz to na stronie Biura Informacji Kredytowej.

  • Wejdź na stronę portalu BIK (www.bik.pl). Następnie zarejestruj się i załóż konto w portalu BIK. Założenie konta w BIK potrwa zaledwie kilka minut. Aby to zrobić, będziesz potrzebować danych z dowodu osobistego. Po wypełnieniu krótkiego formularza potwierdź swoje dane, przelewając na wskazane konto symboliczną złotówkę. Dzięki takiej procedurze potwierdzisz, że jesteś osobą, za którą się podajesz i nikt się pod Ciebie nie podszywa. Po sprawdzeniu Twoich danych centrum obsługi klienta BIK wyśle do Ciebie e-mail z linkiem aktywacyjnym konta.
    Masz już konto w BIK? Zaloguj się, a następnie otwórz zakładkę Raporty, opłać dokument (pojedynczy raport BIK kosztuje 49 zł) i pobierz Raport BIK na swój temat.

Czy da się sprawdzić BIK za darmo?

Chcesz pobrać raport BIK za darmo? Raz na 6 miesięcy możesz pobrać darmowy raport w formie kopii danych. Jak to zrobić?

  • Zaloguj się na swoje konto BIK.
  • Wejdź do zakładki Kontakt (symbol koperty umieszczony w prawym górnym rogu strony).
  • Wyślij dyspozycję otrzymania kopii danych (nie używaj słów raport z BIK).
  • Czas oczekiwania na darmowy raport to 30 dni.

Wysłanie dyspozycji udostępnienia kopii danych to jedyny sposób, aby otrzymać bezpłatny raport.

Raport BIK i alerty BIK

Jeśli chcesz nie tylko wygenerować Raport BIK, ale także ochronić swój portfel przed wyłudzeniami kredytu, możesz skorzystać z usługi łączącej możliwość wygenerowania raportu oraz otrzymywania SMS-owych alertów, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt na Twoje dane. Koszt pakietu Raport i alerty BIK to 85 zł rocznie. Usługę aktywujesz po zalogowaniu na swoje konto klienta i naciśnięciu przycisku Raporty.

Pakiet BIK na rok

Jeśli potrzebujesz regularnego analizowania swojej historii w BIK, możesz skorzystać z pakietu BIK na rok. W ramach dostępnych usług będziesz mógł wygenerować aż 6 raportów. BIK. W przypadku, gdy ktoś złoży wniosek kredytowy na Twoje dane, otrzymasz także SMS-owe powiadomienie. Cena pakietu BIK na rok to 129 zł.

Kiedy warto ściągnąć Raport BIK o sobie?

Kiedy warto sprawdzić raport BIK za darmo? Ściągnięcie Raportu BIK na swój temat powinno być niezbędnym działaniem przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dzięki przejrzystej ocenie punktowej precyzyjnie ocenisz, jakie są Twoje szanse na otrzymanie finansowania. To właśnie ona w znaczący sposób wpływa na ocenę zdolności kredytowej klienta. Jeśli okaże się, że ocena punktowa nie jest wzorcowa, będziesz mógł wcielić w życie działania, które pomogą Ci poprawić historię kredytową i scoring.

Czy da się wyczyścić BIK?

Skorzystałeś z bezpłatnego raportu BIK, który pokazał, że Twoja historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia? Zastanawiasz się, czy da się wyczyścić BIK? Niestety, wyczyszczenie BIK-u w większości przypadków nie jest możliwe. Usunięcie lub korekta danych na temat Twojej historii kredytowej jest możliwe tylko w trzech przypadkach:

  • chcesz odwołać zgodę na przetwarzane przez BIK dane na temat spłaconego terminowo kredytu;
  • od momentu spłaty kredytu, który spłacałeś z opóźnieniem, minęło 5 lat i chcesz mieć pewność, że dane zgromadzone w BIK-u nie będą miały znaczenia dla Twojej zdolności kredytowej;
  • historia kredytowa zawiera niezgodne ze stanem faktycznym informacje, więc chcesz ją skorygować.
powrót