Dofinansowanie pobytu w żłobku

dofinansowanie-zlobkow-aktualnosc

Od 1 kwietnia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować wnioski o tzw. żłobkowe. Składanie wniosków będzie się odbywać wyłącznie drogą elektroniczną.

Wnioski będzie można składać za pomocą nowej bankowości elektronicznej Kasy Stefczyka.

Dofinansowanie w postaci świadczenia żłobkowego będzie przysługiwało na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Świadczenie żłobkowe będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku.

Ze świadczenia żłobkowego będą mogli skorzystać na przykład rodzice na pierwsze – jedyne dziecko, na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna przed 12 miesiącem życia dziecka.

Rodzic może wystąpić z wnioskiem o świadczenie najwcześniej 1 kwietnia, ale ZUS może przyznać świadczenie także za wcześniejsze miesiące, począwszy od stycznia 2022 roku. Dotyczy to oczywiście przypadku, gdy dziecko uczęszczało w tym czasie do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.