Fundacja Stefczyka wspiera realizację filmu o rodzinie Ulmów


W najbliższym czasie premierę będzie miał film dokumentalny „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa. Opowiada on o rodzinie Ulmów, która zapłaciła najwyższą cenę za udzielenie pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Realizację wsparła Fundacja Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka.

„Historia jednej zbrodni” to dokument o wartościach, patriotyzmie i bohaterstwie, za które zapłacono życiem. Pomysł na realizację filmu narodził się, gdy do zamku w Łańcucie przyszedł list od Grete Wilbers, córki porucznika żandarmerii niemieckiej z okresu wojny - Eilerta Diekena. Z treści listu wynikało przeświadczenie autorki o nieskazitelnym charakterze ojca, który w jej przekonaniu pomagał okolicznej ludności w okupowanej przez Niemców Polsce.

Tymczasem było zupełnie inaczej, to właśnie Eilert Dieken okazał się odpowiedzialny za tragedię, która spotkała rodzinę Ulmów.

W filmie skonfrontowano dwa odmienne obrazy Diekena – ten prawdziwy oraz ten z perspektywy jego córki i jego działalności po wojnie.

Realizację dokumentu wsparła Fundacja Stefczyka, której fundatorem jest Kasa Stefczyka.

Zachęcamy do obejrzenia trailera: