Laury dla młodych finansistów

Znamy już najzdolniejszych w Polsce młodych ekonomistów! W Gdańsku-Sobieszewie odbył się finał projektu „Żyj finansowo!”.

22:30 29.06.2014 r.

W VI edycji projektu „Żyj finansowo! Czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” wzięło udział 438 uczniów z 20 szkół. W finale wzięło udział 11 uczestników. Na zwycięzców każdego z programów czekała nagroda w postaci komputera.

Finał imprezy połączony był również z warsztatami prowadzonymi przez specjalistów z dziedziny finansów i ekonomii:

– Wiedza, którą tutaj zdobyliśmy, bardzo pomoże w przyszłym życiu – podkreśla jeden z laureatów – Zarówno przy pierwszym kredycie, jak i w przypadku, gdy ktoś zamierza pracować w instytucji finansowej.

Licealiści z programu „Żyj finansowo!” tworzyli biznesplan dotyczący studiowania. Na tej podstawie wybrano finalistów, którzy w Sobieszewie rozwiązywali przygotowane specjalnie na tę okazję arkusze testowe, i w ten sposób wyłaniano zwycięzców.
stypendysci1.jpg

Finaliści projektu „Żyj finansowo!”

Uczestnicy czterodniowego spotkania zgodnie przyznają, że konkursy organizowane przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej są inne niż wszystkie, w których brali dotąd udział:

– Na pewno jest coś innego – mówi Łukasz Jankowski, zwycięzca programu „Żyj finansowo!” – Spanie w hotelu inaczej wpływa na integrację. Inne konkursy są najczęściej jednodniowe. Przyjeżdża się rano pociągiem i patrzy się na każdego jak na konkurencję. A tutaj tak nie było. Jakoś tak się zintegrowaliśmy, wręcz zaprzyjaźniliśmy. Nikt nikomu źle nie życzył.

Aspekt edukacyjny był w tym przypadku równie ważny jak mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów – chociażby namiastka szkoły przetrwania w pobliskim lesie:

– Rysowaliśmy mapy, rozpalaliśmy ogniska krzesiwem – wspomina Klaudia Cabaj, finalistka – Najlepsze było budowanie szałasu – takiego, w którym sami chętnie byśmy spali.

Zwycięzcy konkursu „Żyj finansowo!”
I miejsce: Łukasz Jankowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie (trener: Piotr Maluśki)
II miejsce: Monika Liberska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie (trener: Ewa Kowalska)
III miejsce: Karolina Jagodzińska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie (trener: Ewa Kowalska)
stypendysci.jpg

Zwycięzcy projektu „Żyj finansowo!”

Na każdego z finalistów czekała miła niespodzianka w postaci bardzo dużej ilości nagród:

– Co roku dzięki sponsorom możemy obdarować uczestników ogromną ilością prezentów – mówi Magdalena Nastrabasz-Janczarska ze Stowarzyszenia Edukacji Finansowej – Każdy finalista wyjeżdża stąd bardzo zadowolony. Nie spodziewa się tego, że nawet jeśli nie zostanie laureatem i nie zajmie najwyższych miejsc, to i tak ma wielką przyjemność z tego, że dzięki naszym sponsorom otrzymuje naprawę fajne prezenty na pamiątkę.

W tym roku nagrody dla uczestników ufundowała m.in. Kasa Stefczyka, a imprezę patronatem honorowym objęła Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz Krajowa SKOK.

Autor: Jerzy Góralski
Fot: Sonia Samulska