Fundacja Stefczyka w roli Świętego Mikołaja

Fundacja Stefczyka opiekuje się ponad 20 domami dziecka w całej Polsce. Dwa razy w roku – z okazji Dnia Dziecka oraz mikołajek – organizuje wizyty w wybranych placówkach. Na spotkaniach pojawia się Artur Żmijewski

15:19 07.12.2013 r.

Nie inaczej było i tym razem. Za pośrednictwem fundacji aktor pojawił się w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, gdzie przebywa 24 wychowanków. Dzieci mogły porozmawiać z aktorem, zadać wiele pytań, dowiedzieć się o jego doświadczeniu oraz pracy na planie filmowym. Artur Żmijewski opowiedział wiele ciekawych historii związanych z pracą w teatrze. Po rozmowie można było otrzymać zdjęcie aktora z autografem. Jak przystało na wizytę mikołajkową, nie zabrakło prezentów dla każdego dziecka.

Współpraca Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z Fundacją Stefczyka rozpoczęła się w 2010 roku. Wówczas przebywające w Placówce Socjalizacyjnej przy ul. Toruńskiej 272 w Bydgoszczy dzieci mogły po raz pierwszy skorzystać z hojności i dobrego serca darczyńców.

– Wtedy właśnie wszystko się zaczęło. Odtąd grupa dzieci, nawet po likwidacji placówki i przeprowadzce do mieszkań usamodzielnienia, mogła liczyć na wsparcie – mówi Katarzyna Basińska, koordynator mieszkania usamodzielnienia przy ul. Łomżyńskiej 54/2.

Dzięki pomocy finansowej wychowankowie odwiedzili Gdańsk, byli na wycieczce w Szymbarku, gdzie zobaczyli dom „do góry nogami”, zwiedzili Miasteczko Westernowe „Kansas City” w Rudniku i odwiedzili Grudziądz. Dzięki tej pomocy chłopcy i dziewczęta mają też zapewnione atrakcje w czasie ferii zimowych i wakacji, korzystają z oferty kulturalnej miasta, chodzą regularnie na zajęcia sportowe, które są uzupełnieniem codziennych zajęć wychowania fizycznego, które oferuje szkoła.

– Wiele też zrobiono dla dzieci, wyposażając mieszkanie usamodzielnienia w sprzęt komputerowy i kuchenny oraz meble, które trudno byłoby zakupić – podkreśla Katarzyna Basińska. – 5 grudnia 2013 r. miało zaś miejsce niecodzienne wydarzenie i dla wychowanków było wielkim przeżyciem. Fundacja Stefczyka zorganizowała spotkanie z aktorem panem Arturem Żmijewskim, który przyjechał do Bydgoszczy, aby spotkać się dziećmi, opowiedzieć o swojej pracy i życiu codziennym. A ponieważ spotkanie odbyło się w przeddzień mikołajek, aktor wcielił się też w rolę Świętego Mikołaja i każdego obdarował upominkiem. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci każdego z naszych podopiecznych. Dziękujemy serdecznie naszym opiekunom za wszystko, co dla nas zrobili.