Żołnierze AK docenili przewodniczącego WOCCU

Po wyborze Grzegorza Biereckiego na zaszczytne stanowisko przewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych, instytucji zrzeszającej 200 milionów ludzi ze 101 krajów świata, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Pomorski przekazał swoje gratulacje.

16:00 21.08.2013 r.

– Wiele zawdzięczamy współpracy z Krajową SKOK. Dzięki wam i waszej pomocy wiele rzeczy mogliśmy zrobić w Sopocie: piękną tablicę epitafijną na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej, wydaliśmy książkę – „Biogramy i wspomnienia pokolenia Kolumbów”, pięknie uhonorowaliśmy młodych zwycięzców konkursu wiedzy o polskim państwie podziemnym i losach powojennych żołnierzy Armii Krajowej – wyliczał Tomasz Kuplicki, wiceprezes sopockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na spotkaniu z senatorem Biereckim. – Jesteście po prostu naszymi przyjaciółmi. Jesteśmy radzi, że taki człowiek jak ty, został doceniony przez instytucję światową.
gb-doceniony-przez-ak0.jpg

Od lewej: Tomasz Kuplicki, wiceprezes sopockiego oddziału ŚZŻ AK, Grzegorz Bierecki – przewodniczący WOCCU, Jerzy Grzywacz, prezes okręgu pomorskiego ŚZŻ AK

Jerzy Grzywacz, prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, odczytał list gratulacyjny: Jesteśmy radzi, że członek Koła ŚZŻAK w Spocie, odznaczony na nasz wniosek medalami „Pro Memoria” i „Pro Patria”, zyskał również uznanie światowych unii kredytowych. Dodał także: Serdecznie gratuluję i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Warto dodać, że Kasa Krajowa została uhonorowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem „Pro Patria” jako jedna z bardzo nielicznych instytucji. To medal przyznawany za pracę i działalność dla ojczyzny.

– Szczególnie sobie cenię wyrazy uznania ze strony panów. Dla mnie zawsze byliście wzorem i latarnią, na którą mogłem się kierować we wszystkim, co robiłem – dziękował Grzegorz Bierecki. – Jesteście bohaterami, których Polska powinna cenić, szanować i do takich bohaterów, do wzoru jaki stworzyliście, trzeba się odwoływać. Nie miałem okazji bronić ojczyzny z bronią w ręku, jak wy to robiliście. Ale stworzyliśmy Kasy, które są własnością 2 milionów 700 tysięcy Polaków. To nasza wspólna własność.

Przypomnijmy, że przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK – senator Grzegorz Bierecki został jednogłośnie wybrany na stanowisko przewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCUWorld Council of Credit Unions) podczas lipcowej międzynarodowej konferencji WOCCU w Ottawie. WOCCU jest organizacją zrzeszającą unie kredytowe – odpowiedniki polskich SKOK-ów. Grzegorz Bierecki jest pierwszym Europejczykiem na tym stanowisku.