Imponująca wiedza o patronie

12:27 22.03.2016 r.

 

stefczyk-1171x489012.jpg

Znamy zwycięzców konkursu poświęconego życiu Franciszka Stefczyka i działalności Kas Stefczyka, który odbył się w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka w Czernichowie. Fundacja Stefczyka była sponsorem nagród.

Czernichów to podkrakowska wieś, w której w 1860 r. utworzono Szkołę Praktyczną Gospodarstwa Wiejskiego. Szkoła działa do dziś jako Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka i jest najstarszą szkołą rolniczą w Polsce. Uczył w niej dr Franciszek Stefczyk, który w 1889 r. założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową.

Właśnie w tej szkole co roku odbywa  się konkurs poświęcony życiu jej patrona Franciszka Stefczyka i działalności Kas Stefczyka. 16 marca miał miejsce finał VI edycji konkursu. Fundacja Stefczyka tradycyjnie przekazała środki finansowe na zakup nagród dla laureatów.

Dziewięciu finalistów wykazało się ogromnym zaangażowaniem. Jedna z uczestniczek zrezygnowała z finału konkursu recytatorskiego na szczeblu województwa, aby być na konkursie w Czernichowie, inny uczestnik przyszedł o kulach pomimo złamanej nogi. Finaliści, przy wypełnionej publicznością auli czernichowskiej szkoły, odpowiadali na naprawdę trudne pytania, np.:

– Kto w 1911 r. stanowił najliczniejszą grupę w zarządach lub radach nadzorczych kas?

– Kto był przełożonym Kasy w Czernichowie w pierwszych latach jej działania?

– Jakie imiona miały dzieci Franciszka Stefczyka

– W którym roku Franciszek Stefczyk się doktoryzował?

– Jaką skończył uczelnię i na jakim wydziale studiował?

– W którym roku rozpoczęła działalność pierwsza Kasa Oszczędności i Pożyczek w Czernichowie?

Trudna rywalizacja wyłoniła trzech zwycięzców:

1. Mykhailo Bilov, klasa II c

2. Dominik Wilk , klasa 2b

3. Joanna Panek , klasa 1c

– Poziom wiedzy jaką zaprezentowali uczestnicy konkursu był imponujący. Uczniowie już od września przygotowywali się do finału. Po drodze przeszli dwa stopnie eliminacji i do grona najlepszych zakwalifikowało się 9 uczniów – mówi Joanna Głowacka, dyrektor makroregionu południowego Kasy Stefczyka.