Kalejdoskop muzycznych emocji

08:25 21.09.2017 r.

kalejdoskop-form-muzycznych-2017-glowne.jpg

Przez ostatnie dwa tygodnie sopockie ulice, mury i klimatyczne zakamarki rozbrzmiewały muzyką wielu epok, od baroku do współczesności. Dźwięki utworów Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego czy Feliksa Nowowiejskiego przeplatały się z nutami Jana Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa i wielu innych. Za nami XVIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn“, którego mecenasem była Fundacja Stefczyka.

Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” to pozycja, której żaden meloman przegapić nie może. Nawet najbardziej wymagający doceniają kunszt wykonania poszczególnych utworów, a emocje podczas arii operowych wśród publiczności sięgają zenitu. Zachwyt przeplata się z uznaniem, brawa przenikają z dźwiękami muzyki.

Tegoroczny Festiwal był serią koncertów, tworzących wirtuozerski pokaz najlepszych utworów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej. Zainaugurował go koncert „Od Bacha do współczesności“, którego wykonawcami byli: Paul Schweinester – tenor (Austria), Lech Napierała – fortepian (Austria), Dariusz S. Wójcik – recytacja.

Festiwal to oczywiście nie tylko koncerty główne, ale także cykle, takie jak „Promocja Młodych” czy koncert „Melodie hebrajskie” oraz 4-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, w którym uczestniczyli studenci i absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Festiwalowi towarzyszył 3-dniowy Plener Malarski „Inspiracje Muzyczne w Malarstwie”, łączący piękno obrazów i dźwięków, którego uczestnikami byli uzdolnieni plastycznie uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Kurs oraz plener malarski zakończył się koncertem „Canto amore mio”, którym uczczono pamięć Patronki Festiwalu – Maestry Marii Fołtyn, z racji przypadającej w tym roku 5. rocznicy Jej śmierci.

Widzowie mogli też posłuchać koncertu muzyki polskiej „Polskie Pejzaże Muzyczne”, a drugi weekend koncertowy XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn“ Sopot 2017 zakończyło widowisko retro „Już Nie Zapomnisz Mnie“ w reżyserii Dariusz S. Wójcika. Oddany w pełni klimat i czar tamtej epoki i tamtych czasów oczarował publiczność, która zgotowała artystom owację na stojąco.

Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Pomorza, a jego charakter nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i terenów pomorskich. Fundacja Stefczyka od lat obejmuje mecenatem to wydarzenie, wspierając inicjatywę, która co roku zbliża ludzi do wysokiej kultury i sztuki.