Młodzi dla historii, Fundacja im. F. Stefczyka dla Młodych

13:20 13.09.2019 r.

mlodzi-dla-historii-2019-glowne0.jpg

Rodzinne albumy skrywają pasjonujące przygody, wielkie przeżycia i małe radości. Jak je odkryć? Jak pokazać? Poprzez film, teatr, modę - tak, by zaciekawić odbiorców i ożywić historie tych, którzy zasługują na pamięć i szacunek. Fundacja im. Franciszka Stefczyka po raz kolejny została sponsorem projektu „Młodzi dla Historii” w ramach XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Pokazanie losów bohaterów, wyrażenie szacunku, propagowanie postaw, godnych naśladowania - właśnie temu służy projekt „Młodzi dla Historii”. Uczniowie miedzy 12 a 19 rokiem życia mogą przygotować prace w czterech różnych kategoriach: film, teatr, stylizacja, społeczeństwo, tworząc filmy, spektakle teatralne, stylizacje modowe i inne.

Praca nad takim projektem to nauka i motywacja, by sięgnąć do źródeł innych niż podręczniki i internet. By oddać emocje, trzeba poznać ludzi i ich motywacje, przeczytać rodzinne listy, rozszyfrować zatarte już podpisy na zdjęciach, odwiedzić miejsca, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej. To przygoda i zaproszenie do świata, który minął, i z którego możemy czerpać wiele nauki.

Najlepsze dzieła młodych twórców zostaną nagrodzone i zaprezentowane. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej festiwalnnw.pl w zakładce Projekt Młodzi dla Historii. Minister Edukacji Narodowej objął projekt swoim patronatem.