Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej

15:15 24.09.2019 r.

 

modlitwaopolskezziemipodlaskiej1171x489px0.jpg

„Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej” to film, który opowiada o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku cierpiały na terenie dzisiejszego Podlasia Południowego męki ze strony ówczesnej carskiej administracji tamtych rejonów.

Film przedstawi losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko. W 1996 roku owych trzynastu unitów zostało uznanych błogosławionymi przez papieża Jana Pawła II. Tym samym stali się symbolem doświadczeń całej lokalnej społeczności.

Film to także opowieść o współczesnych mieszkańcach Podlasia Południowego. Pratulin i okoliczne wsie to miejsce, w którym wciąż żywa jest pamięć o męczennikach, a ludzie żyją w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wartościami, do których zaliczają wiarę, szacunek do ziemi i ciężką pracę. Film jest również opowieścią o nich i zakątku Polski nad Bugiem, który został zapomniany, a ma do zaoferowania atmosferę, której próżno szukać w innych częściach naszego kraju.

Scenariuszem i reżyserią filmu zajął się Michał Muzyczuk, którego rodzina pochodzi z Podlasia Południowego. Za produkcję odpowiada Fundacja im. Franciszka Stefczyka, reprezentowana przez Romualda Orła oraz Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Dodatkowo realizację filmu wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Pomimo dokumentalnego charakteru, „Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej” to film z szeroko zakrojoną częścią inscenizacyjną, w której udział wzięli mieszkańcy Podlasia Południowego. W główną rolę wcielił się Marek Bukowski, a narratorem jest Adam Ferency. Film swoją premierę miał 21 września w Białej Podlaskiej i 22 września w Pratulinie.

Najbliższe otwarte pokazy filmu:

  • 25 września, środa godz. 18.30 – Drelów (Sala weselna Handpol)
  • 27 września, piątek godz. 17.00 (msza) – Leśna Podlaska (Sanktuarium)
  • 28 września, sobota godz. 16.00 – Kodeń (Kino)
  • 29 września, niedziela godz. 15:30 (msza) – Biała Podlaska (Kościół pw. NNMP ul. Brzeska)