Noc Muzeów w Kasie Stefczyka

W roku jest kilka takich nocy, kiedy nie warto spać. Jedna z nich to Noc Muzeów. 18 maja można będzie odwiedzić również Izbę Pamięci w Kasie Stefczyka.

14:54 10.05.2013 r.

noc-muzeow-plakat-na-strone.jpg
Izba otwarta będzie w godzinach 19-24. Wstęp oczywiście bezpłatny.

Proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie o historii Kas Stefczyka od XIX wieku do współczesności. Można będzie przenieść się w czasie i poczuć jak finansista z początków XX wieku. Na obejrzenie czekają archiwalne dokumenty, stare sejfy, pamiątkowe pieczęcie. Proponujemy naukę wybijania monet i liczenia na starym kalkulatorze. Dla najmłodszych odbędą się „Małe warsztaty oszczędzania”, które zakończą się wręczeniem dyplomów.

O pełnych godzinach (19, 20, 21, 22 i 23) zapraszamy na emisję filmu o Franciszku Stefczyku, nauczycielu, działaczu społecznym i spółdzielczym, ekonomiście, a przede wszystkim inicjatorze zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych, znanych później jako Kasy Stefczyka. W rolę Franciszka Stefczyka wcielił się Dariusz Siastacz, aktor znany z wielu filmów i seriali (m.in. „Medium”, „Wiedźmin”, „Klan”, „Lokatorzy”).

Izba Pamięci Kasy Stefczyka mieści się przy ul. Legionów 126-128 w Gdyni.