Pomoc na najwyższym poziomie

13:20 22.09.2017 r.

pomoc-na-najwyzszym-poziomie-glowne.jpg

Świeże powietrze, kilometry żwawego marszu i niejeden powód do uśmiechu. Wyprawę do Szklarskiej Poręby podopieczni wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta z pewnością zapamiętają na długo. Ich życiowe ścieżki wyglądały różnie, jednak inicjatywy takie, jak ta przywracają im wiarę w nowe, lepsze życie.

Niemal czterdzieści osób rozpoczęło piękny wrześniowy dzień wjazdem wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę. Po dotarciu na górę ukazał się im czarujący widok panoramy Sudetów. Pełni podziwu dla potęgi polskiej przyrody, wyruszyli później granią na krótki spacer górskimi szlakami. Dyskusjom i planom na przyszłość nie było końca, nie zabrakło też powodów do uśmiechów i radości – dobrze czasem odciąć się od problemów dnia codziennego.

Każda z osób, które uczestniczyły w wycieczce ma za sobą długą drogę, brak domu i wsparcia od bliskich nie jest im obcy, a życie codziennie stawia przed nimi kolejne wyzwania. Wycieczka w góry pozwoliła na chwilę zapomnieć o zmartwieniach.

Podopieczni wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta mieli okazję zwiedzić Muzeum Wlastimila Hofmana, a później Kościół p.w. Bożego Ciała o. Franciszkanów w Szklarskiej Porębie, gdzie każdy kto chciał mógł się pomodlić oraz obejrzeć obrazy namalowane właśnie przez wybitnego malarza. Ostatnim etapem wycieczki był wyjazd do malowniczo położonego na terenie Enklawy Parku Karkonoskiego, wodospadu ,,Szklarki”. Widok wodospadu sprawił wielką radość uczestnikom wycieczki, którzy byli pod wielkim wrażeniem jego romantycznego piękna.

Wyjazd ten miał przede wszystkim na celu kształtowanie i doskonalenie umiejętności aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym wśród osób bezdomnych i wykluczonych społecznie, promocji zdrowia i zdrowego stylu życia poprzez wskazywanie, w jaki sposób można w atrakcyjny sposób spędzać wolny czas.

U osób bezdomnych oraz wykluczonych społecznie częściej występuje obniżenie nastroju, brak motywacji i energii do podejmowania jakiejkolwiek aktywności życiowej, dlatego tak ważne jest wspieranie ich i motywowanie do podejmowania wielu działań.

Wyjazd został zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji im. Franciszka Stefczyka.