Prezes Kasy Stefczyka Andrzej Sosnowski odznaczony medalem Pro Patria

Na wniosek Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski odznaczył w piątek prezesa Kasy Stefczyka Andrzeja Sosnowskiego medalem Pro Patria.

17:55 24.08.2012 r.

Często współpraca instytucji z kombatantami wynika z tego, że kierujące nimi osoby zdają sobie sprawę, jak bardzo ważny jest etos AK - mówił Ciechanowski. - Poza swoimi codziennymi obowiązkami osoby te pomagają kombatantom, czyli temu najbardziej zasłużonemu pokoleniu - dodał.

Prezes Kasy Stefczyka podkreślał, że medal Pro Patria ma dla niego znaczenie symboliczne. - Zawsze przywiązywałem dużą wagę do pamięci historycznej, do budowania świadomości Polaków. To, że możemy pomagać kombatantom, finansować ich projekty, to jest taka nasza drobna zapłata za to, co oni zrobili dla nas, dla naszej historii - mówił Andrzej Sosnowski. - Uważam, że to jest nasz obowiązek i bardzo się cieszę, że kombatanci potrafią dotrzeć do młodego pokolenia, współpracują z kilkoma szkołami. Sprawia mi radość fakt, że możemy pomóc rozwijać tę bardzo pożyteczną działalność - dodał.

Kombatanci z Sopotu podkreślali, że bez wsparcia i pomocy Kasy Stefczyka nie powstawałyby publikacje Koła Sopot ŚZŻAK, w tym najnowsza książka, zatytułowana "Chrońmy tradycje i etos Armii Krajowej", pod redakcją Ewy W. Ostrowskiej.

prezes-sosnowski.jpg

(Fot. Grzegorz Pachla)

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. Są nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej.