Konferencja „Polska spółdzielczość: wczoraj, dziś, jutro”

Uhonorowanie dwóch postaci mających nieocenione usługi w tworzeniu podstaw rodzimego ruchu spółdzielczego było celem konferencji „Polska spółdzielczość: wczoraj, dziś, jutro”, która odbyła się 15 maja w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Przedsięwzięciu patronowały: Fundacja Stefczyka, Kasa Stefczyka i Kasa Wspólnota.

16:20 30.05.2014 r.

W tym roku przypada 90. rocznica śmierci twórcy i patrona spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, Franciszka Stefczyka oraz 75. rocznica śmierci księdza Bolesława Domańskiego, legendarnego prezesa Związku Polaków w Niemczech. Zamiarem organizatorów było przybliżenie obu postaci, a jako że w konferencji wzięło udział sporo młodych osób – także troska o to, by te wzorce osobowe towarzyszyły także kolejnym pokoleniom. Polacy odczuwają niedobór wzorców do naśladowania, tymczasem mamy w historii takich bohaterów jak doktor Stefczyk i ksiądz Domański. Powinniśmy odwoływać się do takich właśnie patriotycznych postaw.

Łączy nas spółdzielczość – mówił do zebranych Tadeusz Szczerbak, inicjator konferencji, prezes Rodziny Rodła Wrocław. – Udało się szczęśliwie ją odbudować po wieloletniej zapaści związanej z poprzednim ustrojem. Przychodzi czas na ponowne przywrócenie tej idei pełnego blasku, zarówno na niwie finansowej, jak i rolniczej, mieszkaniowej oraz wielu innych. Widzimy, ile osób dzięki organizacjom spółdzielczym ma dzisiaj pracę, to jest właściwy kierunek.
rodlo-20.jpg

Postać księdza doktora Bolesława Domańskiego przybliżył Józef Młynarczyk, były prezes Związku Polaków w Niemczech. Przypomniał zebranym, że to ks. Domański był w 1938 roku organizatorem I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, podczas którego przedstawił słynne Pięć Prawd Polaków. Ale warto też pamiętać, że ks. Domański był także propagatorem idei organizowania się coraz mocniej osaczanych przez niemiecki nazizm rodaków właśnie w polskich spółdzielniach.

Choć temat konferencji był jak najbardziej „dorosły”, to organizatorzy zadbali o obecność tych, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą – pomiędzy prelekcjami na scenie występowali uczniowie wrocławskich szkół.
rodlo-40.jpg

Przygotowaliśmy dla tych młodych ludzi drobne upominki z myślą, że polska spółdzielczość, czyli idea naszego patrona Franciszka Stefczyka, w przyszłości nie zginie i będzie przez tę młodzież kontynuowana – tłumaczy wsparcie organizacji konferencji Agata Świętach, kierownik regionalny Stefczyk Finanse.