Nasi zdolni, zaangażowani stypendyści

Kasa Stefczyka od lat aktywnie działa na rzecz edukacji. W ramach promocji zdolnej młodzieży - dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej oraz Fundacji Stefczyka - fundowane są stypendia dla uczniów gimnazjum, szkół średnich oraz studentów. Także w tym roku dla nich właśnie, już po raz siódmy, zorganizowano Konkurs Stypendialny.

12:26 03.12.2014 r.

O stypendium mogła ubiegać się młodzież, której rodzice, bądź sami kandydaci, są członkami Kasy Stefczyka. Pomoc finansowa przyznawana jest na podstawie nie tylko dobrych wyników w nauce. Brane są pod uwagę także różnorodne, konsekwentnie realizowane pasje oraz otwartość na potrzeby innych i aktywna działalność na polu społecznym i charytatywnym. Co roku przybywa młodych, zdolnych stypendystów.

Oficjalne wręczenie dyplomów stypendystom z regionu pomorskiego miało miejsce w gdańskiej placówce Kasy Stefczyka, przy ul. Dmowskiego 10d. Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się m.in. Wiktoria Gunerka oraz Maciej Żukowski.

placowka10.jpg

Wiktoria Gunerka i Maciej Żukowski w placówce Kasy Stefczyka przy ul. Dmowskiego 10d w Gdańsku.

Gdy popatrzy się na listę aktywności tegorocznych finalistów, to trudno uwierzyć, że w tak młodym wieku można pochwalić się taką ilością znaczących osiągnięć, a przy tym pożytecznie spędzać wolny czas.

Pochodząca z Koszalina Wiktoria jest absolwentką tamtejszej szkoły muzycznej im. G. Bacewicz. Przez 12 lat uczyła się w niej gry na fortepianie. W Gdańsku rozpoczęła właśnie I rok studiów na kierunku logopedia. Jak sama przyznaje – całe jej życie jest związana z muzyką i w dalszym ciągu ma czas i ochotę do rozwijania swojej największej pasji: – Nadal działam prężnie muzycznie, nie chcę rezygnować z muzyki. Od pięciu lat jestem członkiem i można powiedzieć – prowadzącą diakonię muzyczną diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Formacja ta zajmuje się przede wszystkim muzyką w liturgii - zarówno jej wykonywaniem, jak i aranżowaniem środowisk odpowiedzialnych za kształtowanie śpiewu podczas różnych uroczystości w parafiach.

zdjecia-placowka0.jpg

Wiktoria Gunerka odbiera dyplom z rąk Marty Szuba, kierowniczki placówki Kasy Stefczyka przy ul. Dmowskiego 10 D w Gdańsku

Wiktoria ma na swoim koncie wiele aktywności, którymi może się pochwalić: udział w Festiwalu Pieśni Religijnej, I miejsce w konkursie piosenki francuskojęzycznej oraz aktywny wolontariat przy Caritas Polska.

Drugi stypendysta - Maciej Żukowski - to student kierunku turystyka i rekreacja, na specjalności dietetyka z gastronomią. Wybór studiów nie był przypadkowy, gdyż to właśnie gotowanie jest jego wielką pasją. Mimo młodego wieku, Maciej wziął już udział w ogólnopolskim konkursie na przepisy z produktów regionalnych i znalazł się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce: – To była pierś z gęsi w jabłkach w sosie jabłkowo-truskawkowym – wspomina Maciej. Drugim, nie mniej ważnym jego hobby jest ogrodnictwo.

zdjecia-placowka.jpg

Stypendysta Maciej Żukowski odbiera dyplom z rąk Marty Szuba, kierowniczki placówki Kasy Stefczyka przy ul. Dmowskiego 10 D w Gdańsku

Tegoroczni stypendyści to osoby godne podziwu. Mimo wielu obowiązków dnia codziennego zawsze znajdują czas na realizację swoich pasji w dodatku z uśmiechem na twarzy: – Grafik mojego dnia jest bardzo napięty, ale robię to, co kocham i dlatego mam siłę na to, żeby rano wstać i tak naprawdę skończyć zajęcia o godzinie 20 lub nawet o 21 – mówi Wiktoria.

Młodzież zdradza, że wyda pieniądze w rozsądny sposób, który dodatkowo umożliwi im dalszy rozwój. – Nie ukrywam, że utrzymanie się na studiach to duży wydatek dla moich rodziców. Myślę, że gdyby nie to stypendium, nie byłabym w stanie studiować w Gdańsku – wyjaśnia Wiktoria. Z kolei Maciej podkreśla: – Oczywiście stypendium przeznaczę na różne kursy gastronomiczne i cukiernicze. Chciałbym też nadal uczyć się języka chorwackiego.

Dzięki konkursowi stypendialnemu co roku poznajemy ciekawe młode osobowości, które pokazują jak ważne jest rozwijanie własnych pasji i zainteresowań oraz praca na rzecz innych.

Konkurs stypendialny co roku jest organizowany przez Kasę Stefczyka. Partnerem serii jest Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, a fundusze pochodzą od Fundacji Stefczyka.