Uśmiech dziecka cieszy najbardziej

Cóż może być piękniejszego niż uśmiech szczęśliwego dziecka? Jaki widok raduje nas bardziej? Wiedząc o tym, jak ważna jest troska o najmłodszych, Kasa Stefczyka wraz z Fundacją Stefczyka opiekują się potrzebującymi pomocy dziećmi.

09:50 14.08.2014 r.

Fundacja Stefczyka ma pod swoją opieką 24 domy dziecka w Polsce, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w dużych miastach. Elbląg, Bydgoszcz, Pieszyce czy Komarno – Kasa i Fundacja Stefczyka zawsze pamiętają o potrzebujących pomocy najmłodszych. A brakuje dosłownie wszystkiego, zarówno artykułów pierwszej potrzeby, jak i tych, które pozwalają dzieciom choć na chwilę oderwać się od otaczających je problemów. Wsparcie Fundacji Stefczyka jest zatem niezbędne.

Podstawowe potrzeby

Wspólnie z jednym z największych dzienników w Polsce przedstawiciele Kasy odwiedzili w grudniu ubiegłego roku rodziny na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Wręczając paczki świąteczne, w oczach dzieci i dorosłych stali się niemal Świętymi Mikołajami. Tak relacjonowała to spotkanie gazeta:

– Boże, nie spodziewałam się tego, że dostanę coś na święta. Jesteście wspaniali, niech Bóg wam wynagrodzi waszą dobroć – mówi ze łzami w oczach matka obdarowanych dzieci. – Teraz będę miała ciepło w domu, bo oszczędzę pieniądze na jedzeniu i kupię węgiel. Na przeżycie miesiąca mamy niecałe 700 zł zasiłku rodzinnego. Z tych pieniędzy muszę jeszcze kupić leki dla chorego syna Pawła, który cierpi na porażenie mózgowe. 7-letnia Agnieszka nie miała przyborów do szkoły, a 4-letni Rafałek od miesięcy nie widział słodyczy – dodaje.

Wsparcie w regionach

Fundacja i Kasa Stefczyka działają w skali ogólnopolskiej, ale są też obecne wśród społeczności lokalnych. Na Pomorzu Kasa zaangażowała się w pomoc rodzinie chorego Kamila Wrzoska. Sytuacja była naprawdę trudna – rodzice nie mogli zapewnić synkowi odpowiednich warunków mieszkaniowych i odpowiedniego leczenia. Na szczęście w samą porę z pomocą przyszła Kasa Stefczyka.

Od wielu lat Kasa i Fundacja pomagają także pięcioraczkom, które przyszły na świat w 2006 roku i mieszkają dziś w podpoznańskich Pławcach. Po urodzeniu założono dzieciom książeczki systematycznego oszczędzania z wkładem po 1 tys. zł na każde z rodzeństwa. Do momentu osiągnięcia przez dzieci dorosłości na książeczki co miesiąc wpływa określona suma pieniędzy, a przy okazji świąt są także paczki z podarunkami dla dzieci.
piecioraczki0.jpg

Pięcioraczki ze świątecznym prezentem, fot. Dariusz Olszewski

Stałe zaangażowanie

Kasa i Fundacja Stefczyka włączają się również w szereg działań charytatywnych mających na celu pomoc dzieciom – od koncertów, z których zysk przeznaczany jest dla potrzebujących, przez współpracę z celebrytami odwiedzającymi pociechy, po prowadzoną stale akcję Skarbonka. W ramach tej ostatniej w placówkach Kasy na ludzi dobrej woli czekają skarbonki, do których można wrzucać datki przeznaczone na wyposażenie domów dziecka.