Poznaj zasady bezpiecznych zakupów online

14:58 24.04.2020 r.

visa7-zasad-11710.jpg


Obecnie, łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej, możemy wykonywać wiele czynności bez wychodzenia z domu. Wystarczy kilka kliknięć, aby zrobić zakupy przez Internet, zamówić obiad z dostawą do domu czy dokonać przelewu. Kupujący chcą mieć jednak pewność, że proces płatności w Internecie jest bezpieczny.

 

Visa oraz instytucje finansowe dokładają wszelkich starań, aby sprostać temu oczekiwaniu. W tym celu wdrażają rozwiązania przeciwdziałające transakcjom oszukańczym, a także chronią wrażliwe dane i pomagają w odzyskaniu pieniędzy w przypadku nieautoryzowanego użycia karty.
Konsumenci także mogą przyczynić się do zwiększenia swojej ochrony podczas zakupów w sieci – oto kilka przydatnych wskazówek:

Wykorzystuj bezpieczne, szybkie i łatwe sposoby identyfikacji
Nowe europejskie regulacje nakładają na banki wymóg pytania o dodatkowe potwierdzenie, że osoba dokonująca transakcji jest do tego uprawniona. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj na smartfonie lub w aplikacji mobilnej Twojej instytucji finansowej z takich metod weryfikacji tożsamości jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy. To znacznie ułatwi i przyspieszy proces bezpiecznego płacenia online.

Zwracaj uwagę na „s”
Płacąc w Internecie, sprawdzaj, czy adres URL strony internetowej zaczyna się od „https://”. Litera „s" na końcu wskazuje na bezpieczne połączenie.

Ustaw powiadomienia o nowych transakcjach
Dzięki powiadomieniom zyskujesz wgląd do aktywności na swoim koncie. Jeśli zauważysz nietypowe płatności, które nie były przez Ciebie dokonywane, od razu powiadom swoją instytucję finansową – bank lub SKOK.

Poznaj „chargeback”
To usługa, dzięki której możliwa jest próba odzyskania od sprzedawcy pieniędzy za wadliwe albo niedostarczone zakupy opłacone kartą Visa. Dotyczy to także takich przypadków jak odwołanie lotu spowodowane bankructwem linii lotniczych. Dzięki usłudze „chargeback” możesz skontaktować się ze swoim bankiem lub SKOK, aby uzyskać pomoc w odzyskaniu wydanych pieniędzy.

Uważaj na „phishing”
Zachowaj czujność, jeśli otrzymasz podejrzane lub niespodziewane maile i telefony. To może być próba uzyskania Twoich wrażliwych danych, takich jak: numer konta, login lub hasło. Jeśli masz wątpliwości, nie klikaj w linki, nie otwieraj załączników i nie pobieraj plików.

Płać jednym kliknięciem
Kiedy zapisujesz swoją kartę na smartfonie lub w aplikacji sklepu, informacje wrażliwe są często zastępowane przez cyfrowy token. To oznacza, że dane Twojej karty nie są przechowywane, co zwiększa ich bezpieczeństwo. W niektórych sklepach możesz zapłacić za zakupy jednym kliknięciem – wystarczy uruchomić usługę, potwierdzić, że karta należy do Ciebie i możesz już szybko i wygodnie płacić za swoje zakupy, bez konieczności każdorazowego wprowadzania danych karty.

Regularnie aktualizuj oprogramowanie i aplikacje
Instaluj najnowsze wersje oprogramowania na swoim komputerze, tablecie lub telefonie. Firmy technologiczne ciężko pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa – aktualizując oprogramowanie, poprawiasz ochronę swoich danych.

Źródło: Visa Inc.

Zachęcamy do korzystania z powyższych rad – dzięki nim Twoje płatności online będą bezpieczniejsze!