Grammy dla polskiego jazzmana Włodka Pawlika

Pierwszy raz w historii polski twórca jazzowy otrzymał prestiżową nagrodę Grammy, zwaną „muzycznym Oskarem”. Amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki uhonorowała nią wybitnego pianistę Włodka Pawlika za płytę „Night in Calisia”.

10:00 03.02.2014 r.

 

56. ceremonia wręczenia nagród odbyła się w 26 stycznia w Los Angeles. Włodek Pawlik zwyciężył w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Prapremiera płyty „Night in Calisia”, którą polski twórca nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adam Klocka, odbyła się 19 czerwca 2010 roku w Kaliszu.

– Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, że ta nagroda trafi w ręce nasze, w męża. To było wielkie zaskoczenie, wielka radość i zawsze będę pamiętać ten moment, kiedy tytuł płyty był wyczytywany. Olbrzymia radość. Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że ta nagroda została przyznana właśnie polskiej płycie jazzowej – powiedziała na antenie TVP Info Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, menedżerka i żona Włodka Pawlika. – Tutaj, gdy jesteśmy na miejscu, dopiero widzimy jaka jest ranga tej nagrody. Tego nie wiedzieliśmy z perspektywy polskiej. To jest po prostu potężne przedsięwzięcie muzyczne. Można to porównać z Oskarami filmowymi. [...] Mam nadzieję, że godnie reprezentujemy nasz kraj.

Najnowsza płyta Włodka Pawlika „Włodek Pawlik. Kolędy polskie” zawierająca 16 najpopularniejszych polskich kolęd w jazzowej interpretacji artysty sponsorowana jest przez Kasę Stefczyka i SKOK Ubezpieczenia, a nagrodzony prestiżową nagrodą Grammy artysta kilka dni temu uświetnił swoim występem galę Człowiek Wolności 2013 tygodnika „wSieci”.

– Są artyści, czyli muzycy, którzy muzykę traktują tylko jako element kariery i satysfakcji finansowej, i nie zawsze to idzie w parze z tą dobrze rozumianą artystyczną wolnością. Te dwie rzeczy na pewno się nie uzupełniają i nie idą ze sobą w parze. Także z mojej perspektywy wolność to jest możliwość, potrzeba, a czasem nawet konieczność pójścia pod prąd temu, co na dzień dzisiejszy uważa się za jakiś dogmat w muzyce – mówił Pawlik portalowi Stefczyk.info podczas gali.
gramy-dla-pawlika0.jpg

 

Fot. Andrzej Wiktor


Polski kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik urodził się 4 października 1958 roku w Kielcach. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście autorskich płyt z muzyką jazzową. Jest również autorem muzyki filmowej i teatralnej.