BEZPIECZEŃSTWO DANYCH W BIK

Biuro Informacji Kredytowej to spółka odpowiadająca za zbieranie i udostępnianie informacji na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów banków, SKOK’ów oraz firm pożyczkowych. Dane przechowywane w BIK mówią o tym czy klient spłaca posiadane zobowiązania w terminie i czy spłacił poprzednie zobowiązania.

Jak długo moje dane przetrzymywane są w BIK?

Dane w BIK przechowywane są w zależności od wyrażonej przez klienta zgody, a także od terminowości wywiązania się ze zobowiązań:

- Jeśli podczas brania pożyczki nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych po całkowitej spłacie zobowiązania, to przy terminowym spłacaniu, dane będą przetwarzane tylko do momentu zakończenia zobowiązania.

- Jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzania danych po spłacie i będzie to spłata terminowa, to dane zostaną w bazie, co pozytywnie wpłynie na Twoją wiarygodność przy kolejnej ocenie decyzji kredytowej. Warto skorzystać z takiej możliwości.

- Przy opóźnieniu o ponad 60 dni i jednoczesnym przekroczeniu 30 dni od momentu, gdy instytucja finansowa poinformowała o zamiarze przetwarzania danych, to nawet bez zgody, będą one dostępne w BIK przez 5 lat.

Jeśli chcesz sprawdzić swoje dane w BIK możesz skorzystać z dostępnych Raportów, o których więcej dowiesz się tutaj: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

Bezpieczeństwo danych klientów

Bezpieczeństwo przetwarzanych danych w BIK objęte jest szczególnym priorytetem. W tym celu stosuje się techniczne i organizacyjne środki zapewniające ochronę przetwarzanych danych m.in. przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, nieautoryzowaną zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Stosowane w BIK zabezpieczenia spełniają najwyższe wymagania jakościowe oraz opierają się na uznanych międzynarodowych wzorcach. Od 2015 roku jakość bezpieczeństwa informacji BIK potwierdza certyfikat normy PN-ISO/IEC 27001.