Co to jest oprocentowanie stałe?

Stałe oprocentowanie pozostaje takie samo przez cały okres trwania podpisanej umowy o lokatę. Jakie są mocne strony takiego rozwiązania i od czego zależy wysokość stałego oprocentowania? Już teraz sprawdź, co musisz wiedzieć o tym zagadnieniu.

Oprocentowanie stałe - co to takiego?

Jak słusznie wskazuje sama nazwa, oprocentowanie stałe to takie, które pozostaje niezmienne przez cały okres trwania umowy. Dotyczy to zarówno wspomnianych lokat, jak i np. kredytów hipotecznych. Stałe oprocentowanie lokat można zatem określić jako miarę zysku, który otrzymasz w zamian za przekazanie swoich środków na czas określony w umowie o lokatę. W tym miejscu warto zauważyć, że wysokość oprocentowania zawsze podawana jest w skali roku. Taka metoda ułatwia porównywanie poszczególnych produktów czy szacowanie swoich zysków. Trzeba także podkreślić, że o ile samo oprocentowanie ma ogromny wpływ na finalnie wypracowane zyski, to jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący o sumie uzyskanych odsetek - oprócz tego istotne są takie elementy, jak wysokość wpłaconego kapitału, długość lokaty czy kapitalizacja odsetek.

Czy skoro oprocentowanie jest stałe, to może być dowolnie ustalane przez instytucję, w której założysz lokatę? Nie do końca, bowiem wysokość oprocentowania zawsze uzależniona jest m.in. od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej - to jeden z organów Narodowego Banku Polskiego. Oprócz tego istotna jest również np. sytuacja na rynku międzybankowym. Sprawia to, że wahania oprocentowania lokat można do pewnego stopnia próbować przewidywać, choć oczywiście nigdy nie ma pewności co do takich szacunków.

Jakie są zalety i wady stałego oprocentowania?

Główną zaletą stałego oprocentowania jest to, że pozostaje ono niezmienne przez cały okres trwania lokaty. Dzięki temu w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem jeszcze przed podpisaniem umowy możesz obliczyć wysokość swojego zysku. Jeśli tylko zachowasz lokatę do końca i nie wypłacisz środków w trakcie jej trwania, otrzymasz odsetki w dokładnie takiej wysokości. Sprawia to również, że oprocentowanie jest właściwie niewrażliwe na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne - włączając w to zmiany wysokości stóp procentowych. Oprocentowanie w skali roku zawsze będzie takie samo, jest to więc rozwiązanie bezpieczne i dedykowane przede wszystkim osobom, które nie lubią ryzyka.

Lokata ze stałym oprocentowaniem może mieć też swoje słabsze strony - choć nie jest ich zbyt wiele. Przeciwnicy takiego rozwiązania skupiają się przede wszystkim na braku możliwości osiągnięcia wyższych zysków, co może mieć miejsce na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej (np. w wyniku wysokiej inflacji) zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, wzrośnie także oprocentowanie lokat, co jest równoznaczne z wyższymi odsetkami, które trafią do Twojej kieszeni po końcu umowy.

Jaki rodzaj oprocentowania wybrać - oprocentowanie stałe czy zmienne?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od Twoich preferencji czy sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Jeśli nie lubisz ryzyka i nie chcesz śledzić np. komunikatów NBP dotyczących wysokości stóp procentowych, lokata z oprocentowaniem stałym zapewni Ci spokój przez cały czas obowiązywania umowy. Zmienne oprocentowanie natomiast to szansa na wyższy zysk, ale też ryzyko pomniejszenia uzyskiwanych odsetek - wystarczy, że stopy procentowe zostaną obniżone przez RPP. Jeżeli nie masz pewności co do tego, na jakie oprocentowanie się zdecydować, poproś o pomoc naszegokonsultanta.  Przedstawi on szczegółowo wszystkie za i przeciw każdego z rozwiązań i podpowie, jaki sposób będzie najlepszy na zdeponowanie Twoich oszczędności. Założenie lokaty jest bardzo proste i nie sprawi Ci żadnych kłopotów.


Źródła:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-oprocentowanie-lokaty
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata---co-to-jest,1,1
  4. https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-i-e-lokata-terminowa-z-oprocentowaniem-stalym-i-zmiennym
powrót