Co to jest oprocentowanie zmienne?
Zmienne oprocentowanie – wyjaśniamy, ile możesz zyskać, decydując się na lokatę z tym rodzajem oprocentowania. Poznaj największe zalety i wady lokat ze zmiennym oprocentowaniem i dowiedz się, od czego zależy wysokość uzyskanych odsetek.
Na czym polega oprocentowanie lokat?
W przypadku lokat o wysokości osiąganego zysku w ramach tego instrumentu finansowego decyduje m.in. czas trwania lokaty czy wielkość wpłaconego kapitału, kluczowe zawsze jest jednak oprocentowanie. To od jego wysokości, a także częstotliwości kapitalizacji zależy to, jak wysokie odsetki zostaną Ci wypłacone po okresie trwania umowy. Niezależnie od tego, czy dana lokata jest objęta oprocentowaniem stałym, czy zmiennym, na wysokość oprocentowania w głównej mierze wpływa poziom stóp procentowych ustalany przez Narodowy Bank Polski, a dokładniej jej organ decyzyjny - Radę Polityki Pieniężnej. Zasadniczo im wyższa lokata, tym większe będzie jej oprocentowanie - więc Twoje zyski również będą wyższe. Przy niższym poziomie stóp procentowych generowane odsetki będą natomiast niższe. Zatem o ile wysokie stopy procentowe nie zachęcają do zaciągania kredytów, to jednak mogą być one solidnym argumentem za założeniem lokaty i wpłaceniem na nią depozytu.
Czym jest oprocentowanie zmienne?
Jak sama nazwa wskazuje, oprocentowanie zmienne może ulegać zmianom w różnych odstępach czasowych. W praktyce jest to uzależnione głównie od zmian stóp procentowych wprowadzanych przez NBP. Oznacza to zatem, że wysokość oprocentowania na środki zdeponowane na lokacie może wzrosnąć, zwiększając tym samym zyski z lokaty, ale też i maleć, tym samym obniżając potencjalne odsetki. Jeżeli dobrze orientujesz się w realiach rynków finansowych lub posiadasz doświadczonych doradców, oprocentowanie zmienne może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zwykle stopy procentowe podwyższane są przy wysokiej inflacji lub w czasie, gdy w kraju widoczny jest mocny wzrost gospodarczy. Oprocentowanie zmienne sprawia, że Twoja lokata może (ale nie musi) wypracować większe zyski.
Oprocentowanie zmienne czy stałe?
Zakładając lokatę, do Twojego wyboru może być także oprocentowanie stałe. W takim przypadku oprocentowanie pozostaje niezmienne przez cały okres trwania lokaty. Takie rozwiązanie w pewnym sensie gwarantuje użytkownikowi większy komfort, bowiem już w momencie zakładania lokaty możliwe jest obliczenie należnych odsetek i zysków. Takiej możliwości nie ma natomiast w przypadku lokaty z oprocentowaniem zmiennym. Jeśli w trakcie trwania lokaty oprocentowanie zostanie obniżone, Twoje zyski zmaleją. Jednak masz też szansę na otrzymanie wyższych odsetek, o ile oprocentowanie zostanie podwyższone. Dlatego przy lokacie z oprocentowaniem zmiennym wskazana jest znajomość zasad działania rynków finansowych.
Można powiedzieć, że oprocentowanie stałe lokaty przeznaczone jest dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo swoich inwestycji i pewny zysk - nawet, jeśli miałby być nieco mniejszy. Natomiast lokaty ze zmiennym oprocentowaniem są zależne od wahań rynkowych i wielu niezależnych czynników, co czyni je bardziej ryzykownymi. Z drugiej strony otwierają jednak szansę na generowanie większych zysków, co dla wielu klientów jest bardzo kuszącą perspektywą. Zmienne oprocentowanie lokat może być więc okazją do efektywniejszego powiększania oszczędności, choć nigdy nie masz pełnej gwarancji, że do tego faktycznie dojdzie. Lokata to też bardzo interesująca alternatywa dla założenia konta oszczędnościowego. Ostateczny decyzja co do tego, jaką lokatę wybrać, zawsze należy do Ciebie, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz poprosić o pomoc doradcę. Założenie lokaty jest bardzo proste - możesz zadzwonić na Infolinię, udać się do placówki lub wypełnić krótki formularz na stronie internetowej i czekać na kontakt konsultanta.
Źródła:
- https://poradnik.ngo.pl/lokaty-bankowe
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-oprocentowanie-lokaty#oprocentowanie-stale-i-zmienne-w-lokatach-1
- https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-i-e-lokata-terminowa-z-oprocentowaniem-stalym-i-zmiennym