Oprocentowanie lokat długoterminowych
Oprocentowanie lokaty długoterminowej to najważniejsze kryterium wyboru takiego instrumentu. To właśnie ono warunkuje bowiem, jakie zyski przyniesie zdeponowany kapitał. Analizując wysokość oprocentowania, zwłaszcza w kontekście długoterminowym, warto pamiętać, że wskazane przez instytucje finansowe wartości określają wysokość zysków w skali roku. Depozyt oprocentowany na poziomie 2,2% zapewni więc taki dochód nie w ciągu jednego, lecz dwunastu miesięcy.
Jaką formę może przybierać lokata długoterminowa
W zależności od konkretnych parametrów lokata długoterminowa może przybierać różne formy: lokaty długoterminowej z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, długoterminowej lokaty odnawialnej lub nieodnawialnej, tradycyjnej lokaty terminowej lub lokaty progresywnej.
Lokata długoterminowa z oprocentowaniem stałym lub zmiennym
Lokata długoterminowa z oprocentowaniem stałym zakłada identyczną wysokość oprocentowania przez cały okres trwania umowy. Jeśli deponent sięgnie po taki instrument, będzie mógł więc z powodzeniem już na starcie wyliczyć wartość przyszłych zysków. Lokata z oprocentowaniem zmiennym zakłada możliwość wahania wartości oprocentowania poprzez czas. Na skutek zmian stóp procentowych w trakcie trwania umowy może ono się zwiększyć lub zmniejszyć, wpływając tym samym na wysokość zysków.
Lokata długoterminowa odnawialna i nieodnawialna
Lokata długoterminowa może przybierać formę odnawialną i nieodnawialną. Lokaty długoterminowe odnawialne po zakończeniu umowy ulegają automatycznemu odnowieniu. Co ważne, nie zawsze na tych samych warunkach co pierwotny depozyt. Lokaty nieodnawialne, jak wskazuje ich nazwa, nie odnawiają się automatycznie. Kiedy okres trwania depozytu dobiegnie końca, instytucja finansowa wypłaca kapitał wraz ze wszystkimi wypracowanymi odsetkami.
Lokata długoterminowa tradycyjna i progresywna
Konstrukcja tradycyjnej lokaty długoterminowej ze stałym oprocentowaniem zakłada zamrożenie kapitału przez cały okres trwania umowy. Wcześniejsza wypłata środków skutkuje zazwyczaj utratą wszystkich wypracowanych zysków. Oprocentowanie długoterminowej lokaty progresywnej rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli deponent wypłaci pieniądze w trakcie trwania umowy, instytucja finansowa wypłaci zyski za wszystkie pełne miesiące trwania lokaty.
Lokata długoterminowa - komu przyniesie największe korzyści
Lokata długoterminowa to instrument inwestycyjny stworzony z myślą o osobach poszukujących bezpiecznych i pewnych, długofalowych inwestycji. Dzięki oprocentowaniu każda zdeponowana złotówka generuje zysk, a kapitał nie traci swojej wartości. To jednak nie wszystko. Dzięki specyficznej konstrukcji lokaty długoterminowej, która uwzględnia konieczność zamrożenia kapitału przez cały okres trwania umowy, pieniądze są zabezpieczone także przed przypadkowym roztrwonieniem. Taka struktura będzie nieocenionym walorem zwłaszcza dla osób, które po zakończeniu okresu lokacyjnego planują przeznaczyć zdeponowane środki na konkretny cel, np. wkład własny na zakup mieszkania.
Ochrona środków zdeponowanych na lokacie długoterminowej
Kapitał zgromadzony przez deponenta na lokacie długoterminowej w Kasie Stefczyka jest chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w zakresie przewidzianym w Ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji do łącznej wysokości równowartości w złotych 100 000 euro. W przypadku niewypłacalności instytucji finansowej deponent odzyska więc umieszczone na lokacie długoterminowej środki.
|