Data publikacji: 03-04-2025 | Treść jest aktualna na dzień: 28-01-2025

Koszty związane z pożyczkami gotówkowymi — czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Koszty to z reguły jeden z najważniejszych kryteriów wyboru pożyczki gotówkowej. Czym są w praktyce, co się na nie składa i co warto o nich wiedzieć?  
Kalkulator, laptop i dokumenty znajdujące się na biurku. Blog

Koszty związane z pożyczkami gotówkowymi — czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Koszty to z reguły jeden z najważniejszych kryteriów wyboru pożyczki gotówkowej. Czym są w praktyce, co się na nie składa i co warto o nich wiedzieć?

Kalkulator, laptop i dokumenty znajdujące się na biurku. Blog

 

Pożyczki gotówkowe to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Sięgając po pożyczkę gotówkową, pożyczysz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych, wygodnie, szybko, przy minimalnej ilości formalności. Spłatę rozłożysz na miesięczne raty, dostosowując wysokość comiesięcznego zobowiązania do własnych możliwości finansowych.
 

Koszty pożyczki gotówkowej

Zwłaszcza dziś, w czasie historycznie wysokich stóp procentowych, dla większości pożyczkobiorców podstawowym wyznacznikiem wyboru pożyczki są koszty. Wbrew pozorom składa się na nie, nie tylko oprocentowanie, ale także inne opłaty. Jakie koszty składają się na całkowity koszt pożyczki? 

I. Oprocentowanie.

Oprocentowanie pożyczki gotówkowej może przybierać formę zmienną lub stałą. Składa się ono z dwóch elementów:
- marży instytucji finansowej, będącej jej zarobkiem;
- stopy bazowej.

W przypadku pożyczek z oprocentowaniem zmiennym wartość stopy bazowej zależy od wskaźnika WIBOR (ten z kolei determinują zmiany stóp procentowych). W praktyce oznacza to, że wahania stóp procentowych mogą sprawić, że podczas okresu kredytowania rata pożyczki gotówkowej będzie rosła lub malała. W przypadku pożyczek z oprocentowaniem stałym wartość stopy bazowej pozostaje niezmienna przez cały okres kredytowania (w przypadku pożyczek z okresową stałą stopą oprocentowania – przez wskazany w umowie okres, zazwyczaj kilka lat).


II. Prowizja.

Kolejną opłatą towarzyszącą zaciągnięciu pożyczki gotówkowej jest prowizja za jej udzielenie. W zależności od szczegółów konkretnej oferty zazwyczaj wynosi ona od zera do kilku procent wartości finansowania. Kwota prowizji jest doliczana do wartości pożyczanych środków i stanowi z reguły część miesięcznej raty finansowania.


III. Ubezpieczenie.

Ubezpieczenie nie jest standardowym kosztem towarzyszącym zaciągnięciu pożyczki gotówkowej. Czasem zdarza się jednak, że pożyczkodawcy wymagają jego wykupienia (zawarcie polisy ubezpieczeniowej, np. tej przed utratą pracy i dochodu może być także indywidualną decyzją pożyczkobiorcy).


IV. Opłata za dodatkowe zabezpieczenia pożyczki.

Czasem zdarza się, zwłaszcza w przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, że spłata pożyczki wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Może to być np. poręczenie osoby trzeciej czy – zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej – ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Ustanowienie zabezpieczeń także niesie za sobą dodatkowe koszty.


V. Opłata przygotowawcza.

Opłata za przygotowanie wniosku o pożyczkę jest standardem w przypadku wnioskowania o pożyczkę gotówkową w pozabankowej instytucji finansowej. Zdecydowanie rzadziej spotyka się ją w bankach czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.


VI. Opłata za wypłatę środków w kasie instytucji finansowej.

Większość obecnie udzielanych pożyczek trafia bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy. Czasem zdarza się jednak, że pożyczkobiorca chce wypłacić gotówkę w kasie instytucji finansowej. Taka operacja może, lecz nie musi się wiązać z dodatkowymi opłatami. Jeśli Ty także chcesz wypłacić pieniądze w oddziale, przed złożeniem wniosku pożyczkowego sprawdź, ile za to zapłacisz.
Weryfikując koszty pożyczki gotówkowej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wskaźnik RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO uwzględnia bowiem nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile zapłacisz za pożyczkę gotówkową w skali roku (nie w całym okresie kredytowania). Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka.

 
Icon
Icon
 

Nie tylko koszty, czyli jak wybrać najlepszą pożyczkę gotówkową?

Choć koszty pożyczki gotówkowej powinny być kluczowym kryterium wyboru produktu, przed złożeniem wniosku pożyczkowego zweryfikuj także inne parametry finansowania. Dzięki temu znajdziesz produkt, który nie tylko nie obciąży nadmiernie portfela, ale także precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i oczekiwania.

  1. Maksymalna kwota finansowania. W zależności od instytucji finansowej maksymalne kwoty pożyczek gotówkowych mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli do sfinansowania swoich planów potrzebujesz dużej sumy, koniecznie upewnij się, że wybrany przez Ciebie pożyczkodawca pożyczy Ci tyle, ile potrzebujesz.
  2. Czas oczekiwania na decyzję. Jeśli środkami z pożyczki chcesz sfinansować nieprzewidziane wydatki, które nie mogą czekać, koniecznie sprawdź, ile będziesz musiał poczekać na decyzję pożyczkodawcy. W przypadku pożyczek opiewających na niewielkie kwoty możesz otrzymać ją nawet w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku.
  3. Wymagane dokumenty. Jeśli chcesz uniknąć konieczności dostarczania pożyczkodawcy stosu dokumentów, poszukaj pożyczki, którą zaciągniesz na podstawie oświadczenia o źródle dochodów czy rocznej deklaracji podatkowej PIT.
  4. Rodzaj oprocentowania. Zależy Ci na tym, aby rata pożyczki była stała przez cały okres spłaty, nawet pomimo wahań stóp procentowych? Wybierz tę z oprocentowaniem stałym. W przypadku pożyczek z oprocentowaniem zmiennym rata finansowania może wzrosnąć lub zmaleć, co oznacza dla pożyczkodawcy pewne ryzyko.
  5. Możliwość otrzymania pieniędzy bez wychodzenia z domu. Chcesz pożyczyć pieniądze szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu? Sięgnij po pożyczkę gotówkową online.

Najlepsza pożyczka gotówkowa powinna harmonijnie łączyć niskie koszty z dodatkowymi, atrakcyjnymi dla pożyczkobiorcy benefitami. Przed wyborem tej jedynej warto więc dokładnie przeanalizować parametry dostępnych na rynku produktów, wybierając ten najlepiej dostosowany do własnych potrzeb i oczekiwań.
 


Powiązane:


Kategorie:

Icon
Icon
Icon
Icon
Icon