|
Porady dla osób ubiegających się o pożyczkę gotówkową – to warto wiedzieć
Czym jest pożyczka gotówkowa i co różni ją od kredytu gotówkowego? Co jest potrzebne do wnioskowania o pożyczkę i na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego wariantu dla siebie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz starać się o pożyczkę gotówkową.
Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa – podobieństwa i różnice
Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka gotówkowa to sprawdzone i skuteczne sposoby na poradzenie sobie z chwilowymi trudnościami finansowymi lub podreperowanie domowego budżetu. Uzyskane w ten sposób środki służą celom konsumpcyjnym lub inwestycyjnym i mogą być udzielane osobom fizycznym, instytucjom lub przedsiębiorcom. Tym, co łączy pożyczki i kredyty, jest maksymalne dopuszczalne oprocentowanie, które nie może przewyższać dwukrotności odsetek ustawowych. Do najważniejszych różnic pomiędzy oboma formami zobowiązania należy zaliczyć ilość formalności konieczną do przebrnięcia w procesie wnioskowania oraz łatwość uzyskania pozytywnej decyzji o przekazaniu środków. W przypadku pożyczki gotówkowej musisz złożyć znacznie mniej dokumentów, niż ubiegając się o kredyt, a często nie jest nawet potrzebna analiza zdolności kredytowej. Przy kredycie natomiast bardzo ważne jest np. dbanie o historię kredytową. W wyborze, który rodzaj zobowiązania jest lepszy w swojej sytuacji, pomoże ci m.in. porównanie różnych ofert i parametrów poszczególnych pożyczek i kredytów. Pamiętaj również o wnikliwym zapoznaniu się z warunkami umowy, zanim podpiszesz dokumenty o uzyskanie zobowiązania.
Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania pożyczki gotówkowej?
Precyzyjna lista dokumentów potrzebnych do uzyskania pożyczki gotówkowej zależy przede wszystkim od tego, w jakiej instytucji finansowej (jak np. spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa) chcesz uzyskać zobowiązanie. Zasadniczo można jednak wskazać dwa podstawowe dokumenty, które są niezbędne do ubiegania się o pożyczkę – dowód osobisty oraz wniosek o pożyczkę gotówkową. Dowód osobisty potrzebny jest w celu potwierdzenia twojej tożsamości – warto tu zauważyć, że tylko obcokrajowcy mogą skorzystać z innego dokumentu tożsamości, takiego jak paszport, prawo jazdy czy karta stałego pobytu. We wniosku o pożyczkę musisz podać podstawowe informacje o sobie, jak na przykład imię i nazwisko, datę urodzenia czy miejsce zamieszkania, a także wskazać kwotę pożyczki. Czasem konieczna będzie też ocena potrzeby pożyczki czy wybór odpowiedniego okresu spłaty.
Trzeba także wskazać na jeden wyjątek od powyższej listy dokumentów. Otóż w niektórych przypadkach przy wnioskowaniu o pożyczkę gotówkową nie trzeba korzystać z dowodu osobistego. Jeżeli wnioskujesz o pożyczkę online, wystarczające może okazać się podanie numeru PESEL. Twoja tożsamość może być sprawdzona np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę. Przy pożyczce gotówkowej zwykle nie jest wymagane składanie zaświadczenia o dochodach, informacje o ich wysokości należy po prostu zadeklarować we wniosku.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę gotówkową?
Przeglądając dostępne warianty pożyczek gotówkowych, z pewnością użyteczne jest m.in. porównywanie różnych ofert, warto jednak pamiętać o kilku kluczowych parametrach dla takiego zobowiązania. To one decydują o tym, w jakim stopniu dana pożyczka będzie faktycznie korzystna dla ciebie. Jednym z podstawowych elementów każdej pożyczki gotówkowej jest oprocentowanie – to na jego podstawie naliczane są odsetki od kwoty kapitału. Zasadniczo uznaje się, że im niższym oprocentowaniem charakteryzuje się dana pożyczka, tym jest ona bardziej opłacalna. Zwróć też uwagę na rodzaj oprocentowania – czy jest ono stałe, czy zmienne. Stałe oprocentowanie zapewnia niezmienną wysokość rat przez cały okres zobowiązania.
W perspektywie zaciągnięcia pożyczki gotówkowej najbardziej znamiennym parametrem jest jednak RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Za jej pomocą określa się całkowity koszt pożyczki, uwzględnione jest tu zatem nie tylko oprocentowanie, ale też ewentualne prowizje ubezpieczenia czy pozostałe opłaty dodatkowe. Warto w tym miejscu zauważyć, czy w niektórych przypadkach różnego rodzaju dodatkowe opłaty mogą stanowić istotną część zaciąganej pożyczki. Dlatego samo oprocentowanie nie powinno być elementem decydującym o wyborze danej propozycji.
Z perspektywy potencjalnego pożyczkobiorcy bardzo istotne są też parametry dotyczące spłaty pożyczki – czyli wysokość raty oraz okres spłaty zobowiązania. Niebywale istotne jest, aby wysokość miesięcznej raty dopasować do posiadanych zdolności finansowych – w ten sposób unikniesz trudności związanych z nieterminowymi płatnościami. Jeżeli zależy ci na niższej racie, zapytaj o możliwość wydłużenia okresu spłaty. Choć w ten sposób wzrośnie liczba spłacanych przez ciebie odsetek, to jednak zmniejszeniu ulegnie kwota konieczna do spłaty w skali każdego miesiąca. Upewnij się również, że w dokumentach o pożyczkę dozwolona jest wcześniejsza spłata zobowiązania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze także zapoznać się z opiniami w internecie o podmiocie dającym pożyczkę. Dzięki temu poznasz doświadczenia poprzednich pożyczkobiorców czy uzyskasz informacje dotyczące np. ewentualnej możliwości negocjacji okresu spłaty. Wybierając pożyczkę gotówkową, koniecznie zastosuj się do wskazanych porad – w ten sposób najlepiej dopasujesz zobowiązanie do swoich potrzeb i bez trudu poradzisz sobie z jego spłatą.
|
|