Jak korzystać z kalkulatora pożyczek? Przewodnik krok po kroku

Jednym z najważniejszych parametrów podczas wyboru pożyczki jest wysokość miesięcznej raty. Sprawdźmy, jak w praktyce korzystać z internetowego kalkulatora pożyczek, aby wyliczyć nie tylko miesięczną ratę, ale także szacowane koszty finansowania.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim instytucje finansowe mają obowiązek podawania w broszurach informacyjnych, na ulotkach i stronach internetowych całkowitego kosztu kredytu w skali roku (RRSO). RRSO, czyli całkowity koszt finansowania w skali roku, uwzględnia wszystkie koszty okołopożyczkowe (w tym m.in. oprocentowanie i prowizję) i precyzyjnie ilustruje roczny koszt pożyczenia pieniędzy.

Choć wartości RRSO pozwalają na porównanie poszczególnych ofert kredytowych, na ich podstawie trudno jednak wyliczyć wysokość miesięcznej raty. Zwłaszcza w przypadku osób, które nie posiadają fachowej wiedzy z zakresu finansów oraz tych, które sięgają po swój pierwszy kredyt czy pożyczkę. Jeśli chcesz wiedzieć, ile wyniesie miesięczna rata zobowiązania, skorzystaj z internetowego kalkulatora pożyczki. Czym jest kalkulator pożyczki?

Czym jest kalkulator pożyczki?

Kalkulator pożyczki to proste w obsłudze, darmowe narzędzie, które pozwoli Ci wyliczyć kwotę miesięcznej raty kredytu lub pożyczki, całkowity koszt zobowiązania i całkowitą kwotę do spłaty. Choć na wielu internetowych portalach znajdziesz uniwersalne kalkulatory, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z tych dostępnych na stronach poszczególnych instytucji finansowych. Dlaczego? Kalkulatory na stronach instytucji finansowych uwzględniają bowiem wszystkie parametry niezbędne do wykonania precyzyjnych wyliczeń. Ich wyniki są więc dokładne i w pełni wiarygodne.

Zanim skorzystasz z kalkulatora pożyczki gotówkowej

Jeśli wiesz już, ile pieniędzy chcesz pożyczyć, przed skorzystaniem z kalkulatora rat pożyczki przeanalizuj swoje możliwości finansowe i zastanów się, jaką kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę. „Wiedząc, na czym stoisz”, znacząco zmniejszysz ryzyko opóźnień w spłacie i podejmiesz decyzję opartą na konkretnych danych.

Kalkulator spłaty pożyczki – przykładowe zastosowanie.

Przykład

Z kalkulatora pożyczki możesz na przykład skorzystać, kiedy kwotę pożyczki uzależniasz od możliwej do spłaty miesięcznej raty i okresu kredytowania. Załóżmy, że miesięcznie chcesz płacić nie więcej niż 1200 zł, a spłatę zakończyć po maksymalnie 3 latach.

Jak skorzystać z kalkulatora?

  1. Wejdź na stronę https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-gotowkowa.
  2. Przy pomocy suwaka Liczba rat (miesiące) ustaw wybrany przez siebie maksymalny okres spłaty, czyli 36 miesiące.
  3. Zwracając uwagę na umieszczoną z prawej strony wartość miesięcznej raty, przesuwaj suwak Kwota aż do uzyskania optymalnej kwoty finansowania i wysokości akceptowalnej raty.

Nie tylko miesięczna rata

Choć całkowity koszt pożyczki i wysokość miesięcznej raty to jedne z najważniejszych kryteriów wyboru pożyczki gotówkowej, przed złożeniem wniosku warto zwrócić uwagę także na inne. Jakie?

  1. Dostępne kwoty. Większość dostępnych na rynku ofert pożyczek gotówkowych opiewa na kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli chcesz pożyczyć większą sumę, w pierwszym kroku wyselekcjonuj te, które umożliwią Ci pożyczenie potrzebnej sumy.
  2. Możliwość pożyczenia pieniędzy online. Zaciągając pożyczkę gotówkową online, pożyczysz pieniądze szybko, wygodnie, niezależnie od godzin otwarcia i lokalizacji oddziałów instytucji finansowych. Pamiętaj jednak, że w przypadku wysokich kwot ze względów bezpieczeństwa większość pożyczkodawców wymaga zawarcia umowy w oddziale. Zanim złożysz wniosek, koniecznie zweryfikuj przebieg procesu wnioskowania.
  3. Tempo wydania decyzji kredytowej. Jeśli potrzebujesz pieniędzy jak najszybciej, koniecznie sprawdź, w jakim czasie pożyczkodawca wyda decyzję i wypłaci środki. W przypadku pożyczek opiewających na niewielkie kwoty (np. kilka tysięcy złotych) pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.
  4. Dodatkowe udogodnienia, np. możliwość spłaty pierwszej raty w ciągu kilkudziesięciu dni od zawarcia umowy, będą atrakcyjnym dodatkiem do niskich kosztów i szybkiej wypłaty środków.

Źródło

https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy

https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-gotowkowa

powrót