Data publikacji: 19-03-2025 | Treść jest aktualna na dzień: 28-01-2025

Nie jestem w stanie spłacić pożyczki – co mogę zrobić?

Masz problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania? A może liczba zadłużeń sprawia, że grozi Ci wpadnięcie w niebezpieczną spiralę zadłużeń? Dowiedz się, co zrobić, jeśli nie jesteś w stanie spłacić swojej pożyczki.  
Pieniądze, kalendarz, kalkulator i długopis na biurku, ilustrujące planowanie budżetu. Blog

Nie jestem w stanie spłacić pożyczki – co mogę zrobić?

Masz problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania? A może liczba zadłużeń sprawia, że grozi Ci wpadnięcie w niebezpieczną spiralę zadłużeń? Dowiedz się, co zrobić, jeśli nie jesteś w stanie spłacić swojej pożyczki.

Pieniądze, kalendarz, kalkulator i długopis na biurku, ilustrujące planowanie budżetu. Blog

 

Problemy ze spłatą zobowiązania

Polacy zaciągają różnorodne zobowiązania finansowe z bardzo zróżnicowanych powodów. Pożyczka gotówkowa może być rozwiązaniem chwilowych problemów z budżetem domowym, sposobem na uporanie się z niespodziewanym wydatkiem lub metodą poprawy sytuacji finansowej. Do Twojego wyboru są różnego rodzaju pożyczki, które mogą być przeznaczone na określony bądź na dowolny cel. Cechą wspólną dla wszystkich tego typu zobowiązań powinno być jednak to, że należy zaciągać je w sposób odpowiedzialny i rozsądny. Co to znaczy? Otóż każda pożyczka powinna być przez pożyczkobiorcę zaciągnięta tak, aby jej spłata była możliwa. W tym celu należy rzetelnie ocenić swoją zdolność pożyczkową oraz zdolność do spłaty zobowiązania. Czasem jednak nawet przy najbardziej szczegółowym rozpoznaniu sytuacji może zdarzyć się tak, że spłata pożyczki z różnych przyczyn okaże się niemożliwa. Ważne jest, aby w takiej chwili nie załamywać się i przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom – a jest ich co najmniej kilka.

Poinformuj pożyczkodawcę o zaistniałej sytuacji

Brak możliwości finansowych do spłaty zobowiązania to bardzo niekorzystne okoliczności, zamiast jednak załamywać ręce, w pierwszej kolejności poinformuj o tym pożyczkodawcę – czyli np. spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub inną instytucję finansową. Taki ruch jest korzystny przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze w ten sposób pokażesz, że do pożyczkodawcy odnosisz się z szacunkiem i nie chowasz głowy w piasek, zakładając, że problem rozwiąże się sam. Wykazujesz inicjatywę i dajesz do zrozumienia, że szukasz rozwiązania tego kłopotu. Teraz kolej na ruch doradcy finansowego ze strony pożyczkodawcy. Na tym etapie możliwości jest bardzo wiele. Oczywiście nie ma się co łudzić, że pożyczkodawca umorzy Twoje zadłużenie. Być może jednak zyskasz cenny czas na znalezienie pomocy lub dodatkowych środków, a może Twoja proaktywna postawa sprawi, że pożyczkodawca w jakiejś mierze „pójdzie Ci na rękę”. Co to może oznaczać? Wszystko zależy nie tylko od pożyczkodawcy (oraz Twojej postawy), ale również wysokości zobowiązania, dotychczasowych opóźnień (lub ich braku) w spłatach i całej masy innych czynników. Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa czy inna instytucja finansowa może zgodzić się na odroczenie spłaty jednej z rat lub nawet kilku rat albo w inny sposób spróbować dostosować harmonogram rat do Twoich aktualnych możliwości. Zawsze możesz też postarać się o wydłużenie okresu spłaty pożyczki, co spowoduje zmniejszenie wysokości rat – być może mniejsze kwoty do spłaty będą w zasięgu Twojego budżetu.

 
Icon
Icon
 

Rozwiązaniem może być pożyczka konsolidacyjna

Jeżeli nie udało się skorzystać z żadnej ze wspomnianych wcześniej możliwości lub kłopoty ze spłatą pożyczki są efektem dużej ilości zobowiązań finansowych, dobrym rozwiązaniem problemu może być pożyczka konsolidacyjna. Pożyczka konsolidacyjna jest celowym zobowiązaniem przeznaczonym na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Oczywiście przy zaciąganiu takiego zobowiązania bardzo ważne jest, aby przeanalizować strukturę swoich dotychczasowych zadłużeń i zdecydować, które z nich połączyć, a które pozostawić do spłaty na warunkach ustalonych do tej pory. Ważne jest bowiem to, że decydując się na pożyczkę konsolidacyjną, nie musisz uwzględniać w jej zakresie swoich wszystkich dotychczasowych zobowiązań.

Po podpisaniu umowy o pożyczkę konsolidacyjną wybrana instytucja finansowa lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa przekazuje stosowne środki bezpośrednio na spłatę Twoich zadłużeń – Ty natomiast nie otrzymujesz żadnych środków do swojej dyspozycji. Wyjątkiem jest tu sytuacja, jeśli w ramach pożyczki konsolidacyjnej zdecydujesz się na pożyczenie dodatkowych środków. Pożyczkodawca spłaca Twoje stare pożyczki, Ty natomiast spłacasz tylko jedną ratę, której wartość jest mniejsza niż wartość Twoich dotychczasowych, miesięcznych zobowiązań uwzględnionych w ramach pożyczki konsolidacyjnej. Nie oznacza to oczywiście, że finalnie spłacisz mniejsze zobowiązanie – w wyniku obniżenia finalnej raty do spłaty wydłużeniu ulega całościowy okres trwania zobowiązań. Na tym również polega zarobek pożyczkodawcy udzielającego pożyczki konsolidacyjnej – wydłużenie okresu spłaty przekłada się bezpośrednio na wynagrodzenie dla danej spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub innej instytucji finansowej. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że w ten sposób rośnie również całkowity koszt kredytu. Mimo to rozsądnie zaciągnięta pożyczka konsolidacyjna może być skutecznym sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużą ilością zobowiązań i uniknięciu wpadnięcia w spiralę zadłużeń, których po prostu nie dasz rady spłacić.

Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę konsolidacyjną?

W kilku sytuacjach pożyczka konsolidacyjna jest wręcz polecanym rozwiązaniem. Jeżeli spłata dotychczasowych pożyczek staje się niemożliwa np. z powodu chwilowych problemów finansowych i wiesz, że sytuacja wkrótce ulegnie poprawie, pożyczka konsolidacyjna bez wątpienia jest godna polecenia. Być może duża liczba zobowiązań sprawiła, że w harmonogram spłat po prostu wkradł się chaos. Czasem również powodem zaległości staje się zmiana sytuacji na rynku lub problemy osobiste. Trudności ze spłatą zobowiązań mogą dopaść każdego – ważne jest jednak to, aby się nie załamywać i sprawdzić wszystkie dostępne możliwości na spłatę pożyczki.

 


Powiązane:


Kategorie:

Icon
Icon
Icon
Icon
Icon