Data publikacji: 03-04-2025 | Treść jest aktualna na dzień: 28-01-2025

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę pożyczki?

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby umowa pożyczki gotówkowej była wiążąca? W jaki sposób zaciągnąć takie zobowiązanie odpowiedzialnie i jakim elementom przyjrzeć się szczególnie dokładnie przed podpisaniem dokumentów? Dowiedz się, o czym nie możesz zapomnieć przed podpisaniem umowy o pożyczkę gotówkową.  
Biurko z segregatorami oznaczonymi "Pożyczki" i "Kredyty", kalkulatorem i pieczątką - elementy istotne przy analizie umowy pożyczki. Blog.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę pożyczki?

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby umowa pożyczki gotówkowej była wiążąca? W jaki sposób zaciągnąć takie zobowiązanie odpowiedzialnie i jakim elementom przyjrzeć się szczególnie dokładnie przed podpisaniem dokumentów? Dowiedz się, o czym nie możesz zapomnieć przed podpisaniem umowy o pożyczkę gotówkową.

Biurko z segregatorami oznaczonymi "Pożyczki" i "Kredyty", kalkulatorem i pieczątką - elementy istotne przy analizie umowy pożyczki. Blog.

 

Czym właściwie jest pożyczka?

Pojęcie pożyczki zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym - pod tym terminem należy rozumieć przeniesienie na własność biorącego określonej ilości pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, przy czym pożyczkobiorca zobowiązuje się jednocześnie do zwrotu takiej samej ilości pieniędzy lub rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 K.C.). Pożyczkę gotówkową można zawrzeć zarówno w siedzibie instytucji finansowej takiej jak spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, jak i online.Ten drugi sposób w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością, co wynika przede wszystkim z dużej wygody takiego rozwiązania. Pożyczkę przez internet możesz zaciągnąć bez wychodzenia z domu, a wszystkie formalności zostają ograniczone do minimum. 

Umowa pożyczki gotówkowej to tzw. umowa konsensualna. Co to oznacza? Otóż aby taka umowa była ważna, wystarczy tylko zgodne oświadczenie zainteresowanych stron - tym samym umowa staje się skuteczna przez samo porozumienie. Pod tym względem odróżnia ją to od umów realnych, do ich skuteczności bowiem konieczny jest dodatkowy element poza oświadczeniem woli, jak np. wydanie rzeczy.

 

 
Icon
Icon
 

Umowa pożyczki gotówkowej - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zanim podpiszesz umowę o pożyczkę gotówkową, w pierwszej kolejności musisz dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami i załącznikami. Może zdarzyć się tak, że niektóre punkty będą dla Ciebie nie w pełni zrozumiałe - w takiej sytuacji możesz poszukać wyjaśnień na własną rękę, np. w Internecie, lub poprosić o pomoc doradcę finansowego. Porady możesz zasięgnąć także w organizacjach konsumenckich. Wśród niezbędnych elementów każdej umowy o pożyczkę gotówkową należy wymienić:

  • oznaczenie stron,
  • określenie faktycznej kwoty pieniężnej będącej przedmiotem pożyczki (lub innych rzeczy stanowiących przedmiot pożyczki),
  • zobowiązanie się do przeniesienia ich przez pożyczkodawcę na rzecz pożyczkobiorcy,
  • zobowiązanie pożyczkobiorcy do zwrotu danej kwoty lub innego przedmiotu pożyczki.

Umowa o pożyczkę może być faktycznie zawarta i staje się obowiązująca tylko jeśli w zapisach uwzględnione zostaną wszystkie powyższe czynniki.

Kolejny czynnik, któremu należy przyjrzeć się, podpisując umowę o pożyczkę, to wskazana wartość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wskaźnik ten obrazuje całkowity koszt pożyczki w ujęciu procentowym w skali rocznej. Warto w tym miejscu zauważyć, że RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie pożyczki, ale też pozostałe dodatkowe koszty. Dlatego też RRSO często znacznie przekracza wartość oprocentowania wskazaną w umowie. Każdy pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić pożyczkobiorcy wartość RRSO w sposób klarowny, a samo RRSO jest bez wątpienia jednym z kluczowych czynników wpływających na wybór określonej propozycji pożyczki. Koniecznie przyjrzyj się również maksymalnej wartości oprocentowania, która nie może być wyższa niż 2 x (stopa referencyjna + 3,5 p.p.). 

Skoro wspomniano już o oprocentowaniu i odsetkach, warto na nieco dłużej zatrzymać się przy tym elemencie. Pamiętaj, że nie jest to jedyny koszt uzyskanej pożyczki - wszystko zależy od ewentualnych opłat dodatkowych. Zależnie od instytucji przyznającej pożyczkę, jak np. spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, opłaty dodatkowe mogą przyjmować różnorodne formy. Warto tu wymienić chociażby opłatę przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku, prowizję za udzielenie pożyczki czy dodatkowe ubezpieczenia. Innym rodzajem dodatkowych opłat są także np. kary finansowe za opóźnienia w spłacie pożyczki. Sprawdź także, czy możliwe jest wypowiedzenie umowy i z jakimi opłatami może wiązać się taki krok. Oczywiście od każdej umowy o pożyczkę możesz odstąpić w ciągu 14 dni od daty jej zawarcia - wtedy możesz to zrobić bez podawania przyczyny rezygnacji i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany do zwrotu kwoty otrzymanej pożyczki, pożyczkodawca z kolei musi Ci zwrócić pobrane wcześniej opłaty.

Co bardzo ważne, ograniczenie maksymalnego oprocentowania pożyczki nie dotyczy kosztów dodatkowych. Nie zapomnij też o kwestiach związanych z zabezpieczeniem pożyczki. Jego wartość powinna być adekwatna do wartości udzielonej pożyczki. W praktyce oznacza to zatem, że kwota zabezpieczenia nie powinna być zbliżona do kwoty pożyczki samej w sobie. Zabezpieczenie ustalane jest po to, aby np. w razie opóźnień w płatnościach z tej kwoty pobrać środki na opłatę raty lub kary umownej za nieterminowe płatności. Przyjrzyj się też terminowi zwrotu pożyczki i harmonogramowi ratalnemu, jeśli takowy występuje. Bardzo ważne jest, aby tego rodzaju zobowiązania zaciągać w sposób odpowiedzialny - czyli tak, aby spłata zobowiązania po prostu była możliwa. Dzięki temu nie tylko szybko spłacisz pożyczkę, ale też unikniesz konieczności pokrywania kar np. za opóźnienia w płatnościach. 

 

Źródła:

  1. https://www.money.pl/banki/na-co-zwrocic-uwage-przy-podpisywaniu-umowy-kredytowej-6802330661861952a.html
  2. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-pozyczki-jak-prawidlowo-ja-zawrzec-i-skutecznie-egzekwowac-jej-zwrot
  3. https://www.infor.pl/prawo/umowy/pulapki-w-umowach/784092,Na-co-zwrocic-uwage-przed-podpisaniem-umowy-o-kredytpozyczke.html
  4. https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2021/04/Prezentacja-Swiadome-pozyczanie_24_09_2020-1.pdf
  5. https://indos.pl/blog/umowa-pozyczki/
  6.  https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/kredyt-a-pozyczka-co-warto-wiedziec/chvwhh6
  7. https://www.infor.pl/prawo/umowy/inne-umowy/311421,Co-warto-wiedziec-o-umowie-pozyczki.html

Powiązane:


Kategorie:

Icon
Icon
Icon
Icon
Icon